Baykal: AKP düşüşe geçti

CHP lideri Baykal, Başbakan Erdoğan'ın mitinglerde 'asabi davrandığını' belirtti. Baykal, "AKP ile ilgili soru işaretleri ortaya çıkıyor. Seçimden sonra düşüş, hatta panik başlar" dedi.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, seçim sürecini değerlendirdi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın miting meydanlarında sorunlarını dile getiren köylü ve işsiz vatandaşları azarlarladığını hatırlatan Baykal, Başbakan'ın tavırlarının AKP'nin kırılma noktası olduğunu ileri sürdü.
Baykal, "Önceleri, 'Kasımpaşalı' tavırlarıyla sempati topluyordu. Artık hakkında soru işaretleri doğmaya başladı. Bu seçimden sonra iniş başlar. Vatandaşta, 'Bunlar da yapamıyor' havası oluştu mu gerisi gelir. Düşüş, hatta panik başlar" dedi.
'Medya beni yok saymasın'
CHP lideri, miting alanlarına ilişkin gözlemlerini de şöyle aktardı:
"Çiftçi, esnaf, köylü, emekli perişan. Şimdiye kadar vatandaşta iktidara
'avans tanıma' anlayışı vardı. Vatandaş, iktidara karşı iyi niyetli bekleyiş içindeydi. Artık bu duygu kayboluyor. Sıra bunu sandığa yansıtmada."
Medyayı da eleştiren Baykal, CHP'nin yok sayılmamasını istedi. Baykal, "Bana da yer ver kardeşim. Beni yok sayma, toplumu alternatifsiz bırakma" diye konuştu.
CHP lideri Baykal seçim için gittiği illere ilişkin tahminlerde de bulunurken, Sinop, Karaman, Çanakkale, Aksaray ve Yozgat'ın Boğazlayan ilçesi belediye başkanlıklarını kazanacaklarını ileri sürdü.
'Karayalçın'ın havası dağılıyor'
İstanbul'da sürpriz yapacaklarını belirten Baykal, Ankara'da CHP adayı Yılmaz Ateş'in tuttuğunu, SHP adayı Murat Karayalçın'ın olumlu havasının dağılmaya başladığını, Karayalçın'ın yanındaki CHP'li küskünlerin de geri dönmeye başladığını iddia etti. Baykal, "Bursa'da hedef oyları artırma. Çalışırsak Samsun'u alırız" dedi.
Baykal, dünkü Yalova mitinginde ise Erdoğan'a yüklendi: "Eskiden asgari ücretin hesabını yapan Başbakan, şimdi kendi maaşının hesabını yapıyor. O çıkarılan vergi affı yasasından Maliye Bakanı'ndan başka meğer Başbakan da yararlanmış."