Baykal: AKP şantajı

'Yakada ampul rozeti'
CHP lideri Baykal, AKP'ye geçen iki milletvekili üzerinden hem parti içindeki muhalefeti hem de AKP iktidarını eleştirdi. Baykal, "İstifa eden milletvekillerinin yakasına ampul rozeti takıldı. Hayırlı olsun" dedi.
İktidar partisine suçlama
Baykal, AKP'yi, Başoğlu'nu transfer için şantaj yapmakla suçladı: Bu değerli arkadaşımızın üyesi olduğu aile şirketini Maliye basmış, vergi incelemesi başlatılmış mıdır? Şirket defterleri incelemeye alınmış mıdır?

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dün AKP'ye geçen Adana Milletvekili Atilla Başoğlu'nun şirketinin Maliye tarafından inceleme altına alındığını ileri sürerek şantaj imasında bulundu. Baykal, AKP'ye geçen muhaif milletvekillerinin 'İktidara yürüyoruz' diye ortaya çıktıklarını ancak kestirme yolu tercih ederek AKP'ye geçtiklerini söyledi. CHP'nin grup toplantısında, son gelişmeleri değerlendiren Baykal, "Türkiye ibret alınacak bir hafta geçiriyor" dedi. Baykal, ibretlik olayları şöyle sıraladı:
Şaşaa, gösteriş ortamı: Türkiye'nin uluslararası alanda birçok sıkıntısı var. 10 milyon insan yoksulluk, yüz binlerce insan açlık sınırında yaşıyor. Çiftçiler perişan bir halde. İnsanlar hastane ve ilaç kuyruklarında ölmeye devam ediyor. İnsanlar arasındaki gelir dağılımı farkı artıyor. Böyle bir ortamda Türkiye vur patlasın, çal oynasın, şaşaa, debdebe, gösteriş ortamının içinden geçiyor.
Unakıtan affı: Bugün TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek olan bir yasa tasarısı ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a yeni bir af getirilecek. Unakıtan, Al Baraka Türk şirketinde yöneticiyken sahte fatura suçundan dolayı yargılanıyor. 10 tane aklama yasası çıkartıldı hâlâ kurtulamadı. Şimdi Unakıtan'ın suçlarını temizlemek için yeni bir yasa çıkarıyorlar. Bu af iktidara hayırlı olsun.
'Kemalistliğimizi eleştiriyordu'
Muhaliflere taş: CHP'den istifa eden iki milletvekilinin sol yakalarına ampul rozeti takıldı. AKP'ye ve bu arkadaşlarımıza hayırlı olsun. Bu arkadaşlarımızın bir tanesi bizi yeterince Kemalist bulmuyor, beğenmiyordu. CHP'yi iktidara taşıma hareketinin ilk dokuz yiğit neferinden birisiydi. 'İktidara getireceğiz' derken herkes zannediyordu ki CHP'yi iktidara getirecekler, kestirme yoldan kendilerini iktidara taşıdılar.
Transferde ticari kaygı iması: Sormak istediğim iki şey var. Bu değerli arkadaşımızın üyesi olduğu aile şirketi haziran ayı içinde
Maliye Bakanlığı tarafından basılmış mıdır, vergi incelemesi başlatılmış mıdır? Bu arkadaşımızın şirketinin banka kayıtları ve defterleri incelemeye alınmış mıdır?
AKP transfer dünyasının parçası: AKP bu milletvekillerine trasfer ederek kendisini transfer dünyasının bir parçası haline getirmiştir. Transfere başvuran iktidarlar hızlı bir şekilde çürümeye başlar.
Muhalifler imzalarını çekiyor: Olağanüstü tüzük kurultayı toplamak için bir girişim başlatılmıştı. Geride bıraktığımız hafta içinde CHP örgütünden imza verenlerin önemli bir kısmı bu kararlarından vazgeçtiklerini bildirmeye başladılar.
Yüce Divan oylaması: 81 yıllık Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir başbakan Yüce Divan'a gönderiliyor. Tarihi tabloya dikkat çekiyorum. Uzun süre başbakanlık yapmış bir zatın Yüce Divan'a gönderilip gönderilmeyeceğini oylayacağız. Ağzından çıkan her söz bir süre önce hep manşetti. Şimdi onunla ilgili haberler gazetelerin arka sayfalarında yer alıyor. Niye şimdi sahip çıkılmıyor. Olaylara seyirci kalan, bu olaylara rağmen ilişkilerini sürdüren insanlar kendi paylarına sorumluluk çıkarmıyorlar. Neyi kapatmak istiyorlar? CHP'yi parlamentonun dışına itenler herhalde bu olay karşısında derin derin düşünüyorlardır.