Baykal: Bayram havası yapay

CHP lideri, AB ile ilgili yapay bir bayram havası yaratıldığı öne sürerek, "Açıklayın da neye sevindiğimizi biz de bilelim" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'de son üç gündür AB ile ilgili yapay bir bayram havası yaratıldığı öne sürerek, "Bu bayramın nedeni ile ilgili tek bir açıklama yok. Açıklayın da neye sevindiğimizi biz de bilelim" dedi.
Baykal, TBMM Genel Kurulu'nda, 2005 Mali Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı'nın tümü üzerinde yapılan görüşmelerde, CHP grubunun görüşlerini açıkladı. Konuşmasına, Musul yakınlarında geçen cuma öldürülen güvenlik görevlilerine rahmet dileyerek başlayan Baykal, bunun, beş görevlinin şahsında Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik bir saldırı olduğunu söyledi. Deniz Baykal, 5 güvenlik görevlisinin ölümünün sadece üzüntü beyanlarıyla geçiştirilemeyeceğini ve olayın tüm boyutlarıyla ele alınarak önemli dersler çıkarılması gerektiğini kaydetti.
Bütçe üzerine yapılması gereken bir konuşma olmasına karşın, konuşmasının AB ile ilgili olacağını ifade eden Baykal, Türkiye'nin önüne koyduğu hedefler açısından da bunun doğal karşılanması gerektiğini belirtti.
Türkiye'de son 3 gündür yapay bir bayram havası yaratıldığını ve bu havanın adeta dayatılmaya kalkışıldığını ileri süren Baykal, şunları söyledi:
"Gündüz havai fişek gösterileri ile Kızılay Meydanı'nda müsamereler yapılmak isteniyor. Ortaya çıkan bir bayram tablosu varsa elbette kutlanmalıdır. Sayın Başbakan, Kızılay'da bayram kutluyor ama bu bayramın dayanağını kimse öğrenmiş değil. Birileri söylese de bizde öğrensek.
AB ile ilgili gelinen noktada ne olup bitti, bugüne kadar hiçbir resmi açıklama yapılmadı. Başbakanın Brüksel'deki açıklamaları da bir karartmadır, gerçeğe ters açıklamalardır. Türkiye manşetlerle bir yöne sürüklenmek istiyor ama ne olduğunu Bakanlar Kurulu dahil kimse bilmiyor. Vatandaş da herhalde AB'ye girdik zannediyor.
Ne yazık ki gerçek bu değil. 17 Aralık'ta Brüksel'de Türkiye'ye verilen, tam üyelik haritasının güzergahı değildir."
AB tarihinde ilk kez tüm üye ülkelere uygulanmayan bir yöntem uygulandığını ve AB'nin yeni bir üyelik tarifine yöneldiğini ifade eden Baykal, "23. madde, Türkiye'ye özgü bir üyeliği tarif etmektedir. Avrupa ile temas var ama üyelik görünmüyor" dedi.
AB'ye üye olan tüm ülkelere aynı prosedürün uygulanmasına ve müzakere çerçevesinin aynı tutulmasına rağmen Türkiye için bunun göz ardı edildiğini ifade eden Baykal, "Brüksel'de ortaya çıkan tablo, yapılan açıklamalar ve rapor, 41 yıldır peşinde koştuğumuz tam üyelik hedefi midir? Bunun Kızılay meydanında bayram yapılacak bir yanı var mıdır?" diye sordu.