Baykal: Ben suç işledim, dokunun

2002 yılında yapılan genel milletvekili seçimlerinde Zonguldak'ta düzenlenen mitingde, konuşmasına belirlenen zamandan 10 dakika geç başladığı için seçim yasalarına muhalefetten dokunulmazlığının kaldırılması için...

ANKARA - 2002 yılında yapılan genel milletvekili seçimlerinde Zonguldak'ta düzenlenen mitingde, konuşmasına belirlenen zamandan 10 dakika geç başladığı için seçim yasalarına muhalefetten dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke gönderilen CHP lideri Deniz Baykal, dün Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'nda ifade verdi. Daha sonra gazetecilere bilgi veren Baykal, dokunulmazlıklar konusunda yeni bir anlayışa fırsat verilmesi umuduyla bu ziyareti yaptığını söyledi.
Savcının, kendisi için dokunulmazlığının kaldırılmasını talep ettiğini anımsatan Baykal, yasa çerçevesinde cezalandırılması gerektiğini belirtti. Baykal, "Ben yargılanmayı ve ceza yemeyi yasaların engellenmesinden daha değerli sayarım. Komisyon uygun görürse dokunulmazlığı kaldırır, ama bu hiçbir zaman böyle olmuyor. Komisyon dokunulmazlığımı kaldırmalı. Suç nedeniyle mahkûmiyet çekmekten şeref duyarım. Ayrıca yasaların uygulanmasından da onur duyarım" dedi.