Baykal: Ben yöneteceğim ama oy kullanmayacağım

Baykal: Ben yöneteceğim ama oy kullanmayacağım
Baykal: Ben yöneteceğim ama oy kullanmayacağım
En yaşlı üye sıfatıyla geçici Meclis Başkanlığı'nı yürüten Deniz Baykal, aday olmasına rağmen başkanlık seçimlerini kendisinin yönetmesinde yasal bir engel bulunmadığını açıkladı. Buna karşın Baykal, seçimde oy vermeyeceğini de ifade etti. Bu soruyu ilk kez Radikal gündeme getirmiş ve "Aday olan birinin seçim sürecini yönetmesi etik mi?" diye sormuştu.

RADİKAL - Deniz Baykal , hem Meclis'i yönetmesi hem de aday olmasına ilişkin eleştirileri yanıtladı. Baykal, "En erken doğmuş milletvekili olarak Meclis'i ben yöneteceğim hem de aday olarak oy isteyeceğim" dedi. Baykal, bu konuyu incelettiğini ve herhangi bir yasal engel bulunmadığını belirtti.

Bir basın toplantısı düzenleyen Baykal, şu açıklamayı yaptı:

"Bu çok sık görülen bir tablo değil. Bu tablo hem geçici başkan , hem aday olma tablosu bazı soruların doğmasına neden oldu. Bu sorular bana da yöneltildi. Ben bunu incelettireceğim, hukuki bir çalışma yaptıracağım dedim. Şimdi burada o kararı açıklamak için bulunuyoruz. Konunun iki boyutu var. Bir aday olan geçici başkanın oturumu yönetip yönetmemesi konusu. Öbürü de aday olan geçici başkanın, seçimde milletvekili sıfatıyla oy kullanıp kullanmaması konusu. Tabi geçici başkanların kalıcı başkanlığa aday olması durumu, çok sık rastlanan bir durum değil. Sadece süleyman arif emre beyin öyle bir girişimi olduğu tespit edildi. SAyın Emre geçici başkandı, en erken doğmuş olduğu için o da zamanında. Ve aynı zamanda da başkan adayı idi. Ve oturumu yönetti. Kimsenin itirazı olmadı. Hiçbir tartışma olmadı çok az oy aldı sayın emre. Daha sonraki oturumlarda başkanlıktan çekildi. Yani ortada uygulama olarak geçici başkan olan bir başkan adayının oturumu yönettiğine dair elde bir örnek var. Yasada açık bir şekilde ve içtüzükte, bu durumu aydınlatacak bir düzenleme yok. Yani oturumu yönetir diye bir hüküm de yok, yönetemez diye de bir hüküm yok adaysa. Bu konuyu hukukçulara incelettim ve gerekli verileri aldım. Geçici başkanın aday olması halinde, oturumu yönetmesine engel olacak ne hukuki ne de siyasi ne de teamülden kaynaklanan bir örnek yok. Oturumu aday olan geçici başkanın yönetebileceği konusunda hiçbir tartışma işareti gözükmüyor."

Baykal buna karşın Meclis Başkanı olarak seçimde oy kullanmayacağını da vurguladı.