Baykal: Biz de muhalefettik

CHP Grubu, Baykal'ı destekleyen PM bildirisini benimsedi. Baykal, "Yapıyı büyütmek için iç muhalefet olur, ben geçmişte böyle yaptım. Bunu yapmayanın
içimizde yeri yok" dedi.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP Grubu, önceki gün seçimleri değerlendirdiği toplantıda, Genel Başkan Deniz Baykal'a destek çıkan parti meclisi bildirisini aynen benimsedi. 12 saat süren toplantıda, olağanüstü kurultay taleplerini,
"Tüzük kuralları belli. Görevimiz kurultayı toplamak değil, partiye çekidüzen vermektir" diyerek reddeden Baykal, muhalefeti şöyle uyardı:
"Muhalefetten rahatsız değilim, ancak muhalefet partiyi küçülterek değil büyüterek yapılır. Geçmişte ben de öyle yaptım.
Otellerde bildiri hazırlamayın, ne söyleyecekseniz burada söyleyin."
AKP'lileştirme baskısı
Bazı çevrelerin CHP'nin laiklik, Kıbrıs ve türban konusunda taviz vermesini istediğini ileri süren Baykal, "Sakın ola bu anlayışlarımızı değiştirmeyelim. Bu çevreler, 'Küreselleşmenin gereği olarak CHP de laiklik ve türban konusunda değişsin' diyor. CHP'nin, AKP'lileştirilmesine dönük baskılar var. Bunları tartışın ama partinin ideolojisinden ve programından taviz vermeyin" dedi.
Karayalçın'ın niyeti
Baykal, SHP lideri Murat Karayalçın'ın da amacının başka olduğunu savundu: "Karayalçın'a 'Gel CHP'den aday ol' teklifi yaptık. Kabul etmedi, bizi Güçbirliği'ne davet etti. Güçbürliği'nin hedefi ise CHP idi. DEHAP'ın oyunu bir miktar daha artırıp, yüzde 9-10 civarında oy alıp CHP'den bazı katılımlarla bizim yerimize oynamaktı. Seçmen bunu reddetti."
Toplantıda, parti meclisinin seçimlerle ilgili bildirisinin aynen kabul edilmesine ilişkin oylamada, yedi milletvekili ret oyu verdi. Muhalif üyelerin bazılarının katılmadığı, bazılarının da çekimser kaldıkları oylamada bildiri, 150 evet oyuyla kabul edildi.