Baykal: Bu işler şöhretle olmaz

CHP lideri Deniz Baykal, Demokratik Güçbirliği'nin Ankara büyükşehir belediye başkan adayı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ı 'şöhretini yanlış kullanmakla' eleştirdi.

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, Demokratik Güçbirliği'nin Ankara büyükşehir belediye başkan adayı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ı 'şöhretini yanlış kullanmakla' eleştirdi. Dün, ATV'de gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Baykal, Karayalçın ve SHP'ye yüklenmeyi sürdürdü. Solun karşı karşıya gelmesinin sağcı adaylara yaradığı anımsatılıp, "Benzer bir tablo bu durumda yine ortaya çıkmayacak mı" diye sorulması üzerine CHP lideri Baykal, şunları söyledi:
"Ankara'da büyükşehire belediye başkanı arıyoruz. İzlenimim o ki Karayalçın'ın bu girişimi Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni yönetme iddiasıyla ilgili bir girişim değil. Başka siyasi amaçlarla yapılan bir girişim. Ankara çok kompleks bir yer. Belediyecilik şöhretle, kişisel hevesle, çabayla yönetilmez. Bir ekip işi. Ankara halkı 'Benim gönlüm başbakanlıkta' diyen ve 'Burayı ben bir sıçrama tahtası gibi görüyorum' gerçeğini diline yansıtmak zorunda kalan bir adayı ciddiye alıp oy verir mi? Şöhrete saygı duyuyorum, o şöhreti çok yanlış kullanıyor."
Baykal, Karayalçın'ın "Birleşik solun adayıyım" söylemini de şöyle eleştirdi: "Kimmiş bu birleşik sol? Orada önem taşıyan tek DEHAP. DEHAP'ın kamufle edilmesi için birleşik sol lafı var. Burada, ben DEHAP'ın oylarını arkama alarak, kendi belediyecilik şöhretimi de piyasaya çıkararak, Ankara halkına umut yaratmaya çalışıp bir miktar oy alırsam acaba bu oylarla gönlümde yatan hevesimi takip doğrultusunda kapanmış olan şansımı tekrar açabilir miyin hesabı var."