Baykal: Değişiklik yapılıyor da...

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP'yi anayasa değişikliğinde bazı konularda ipe un sermek, bazı konularda ise sözcük hilelerine sığınmakla suçladı.

MERSİN - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP'yi anayasa değişikliğinde bazı konularda ipe un sermek, bazı konularda ise sözcük hilelerine sığınmakla suçladı. Baykal, Anayasa değişiklik paketini şöyle değerlendirdi:
"AKP hükümeti halkın taleplerini dikkate almıyor, milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması konusunda ipe un seriyor. Hükümet Anayasa değişikliğinde kadınlara pozitif ayrımcılığı kabullenmiyor. Bu yüzden küçük sözcük hileleriyle işi kurtarmaya çalışıyorlar. AB'ye
uyum çerçevesinde Anayasa değişikliğine gidiliyor. Ancak, hükümet Anayasa değişikliğinin son paketinde 'Yasalar önünde herkes eşittir' yerine 'Kadın-erkek ve eşittir' ifadesini kullandı. Bu ayıp olmuyor mu? Anayasa değişikliği paketi konusunda bir başka önemli unsursa uluslararası anlaşmalar. Yapılması istenen değişikliğe göre, 'Usulüne göre kabul edilmiş uluslararası anlaşmalar, kanunlarla çatışırsa uluslararası anlaşmalar önce gelir' deniyor. Peki bunlar, Anayasa ile çatışırsa ne olacak?" CHP'nin milletvekili dokunulmazlıklarının Anayasa'yla
kaldırılması konusunda kararlı olduğunu belirten Baykal "Bu konuda AKP hükümetine karşı halkın da bize destek vermesini bekliyoruz" dedi.