Baykal delgelerle güven tazeledi!

CHP'nin 23 - 24 Ekim 2003'teki kurultayında 973 oyla genel başkan seçilen Deniz Baykal, dünkü olağanüstü kurultayda 1252 delegenin 781'inin oyunu alarak güven tazeledi.

ANKARA - CHP'nin 23 - 24 Ekim 2003'teki kurultayında 973 oyla genel başkan seçilen Deniz Baykal, dünkü olağanüstü kurultayda 1252 delegenin 781'inin oyunu alarak güven tazeledi. Oylamanın açık yapılmasını protesto ederek salonu terkeden muhalifler, 'Baykal istifa', 'Baskılar bizi yıldıramaz' sloganları attı.
Kurultayı açış konuşmasında Baykal, muhalefete gözdağı verdi. Baykal, "Parti içi demokrasiye uyacağım ama parti ilkelerine, ahlakına ve disiplinine uymayacağım. Böyle bir anlayış olmaz. Bunun gereğini yapacağız.
CHP'nin bu konuda bir yol ayrımına geldiği açıktır. Tertiplerle karşı karşıya olduğumuz ortada. Kurultayı toplamak bir zorunluluk oldu." dedi.
'Apse birikti, patlatılmalı'
Parti aleyhine çalışan iç ve dış güçlerin bulunduğunu öne süren Baykal, şöyle konuştu: "CHP'siz bir Türkiye dizayn etmek istediler. Amaçları CHP'yi ortadan kaldırmaktı. Parlamento dışında bıraktılar, parti kurdular. Yüzde 40'lara varan anketler yaptılar. . Teslim olmayan bir tek CHP var. Teslim olacak CHP lideri istiyorlar. CHP'yi kamuoyu önünde küçük düşüren, partiye zarar veren işler yapıyorsunuz. Apse birikti. Patlatılmalı. Parti içi hesaplaşmaya ihtiyaç var." Baykal, istifa çağrılarını ise şöyle yanıtladı: "Baykal'la olmuyor' demek çapulcuların işi. Neden istifa ediyormuşum? Kimler 'Baykal'la olmaz' diyor? Bütün sağcılar, AKP'liler, MHP'liler... O zaman oraya gitsinler."
Daha sonra söz alan eski Genel Sekreter Adnan Keskin, Baykal'a "Biz ölene kadar CHP'liyiz. Buradan gitmesi gereken birisi varsa, o da sizsiniz" dedi.
Muhalifler salonu terk etti
Güvenoylamasının gizli yapılması istemiyle önerge veren muhalifler, önergelerinin reddedilmesi üzerine salonu terketti. Muhalifler, dışarda 'Baykal istifa', 'Ret', 'Baskılar bizi yıldıramaz' ve 'İşte örgüt işte CHP' sloganları attı. Bazı delegeler, "CHP delegesi koyun değildir" diye bağırarak slogan atmaya devam etti.
Kendi yerlerine parti görevlilerinin oy kullanmasını önlemek amacıyla salonda kalan üç muhalif milletvekili Hasan Fehmi Güneş, Abdülkadir Ateş ve Mevlüt Aslanoğlu, ret oyu kullandı. Oylamaya 29 milletvekili katılmadı. Muhalefetin boykotuna karşın oylamaya katılan 14 delege ise Baykal'a güvensizlik oyu verdi.
Daha önce yayınlanan deklerasyonları imzalayan Malatya Milletvekili Muharrem Kılıç ile Tunceli Milletvekili Hasan Güyüldar ise fikir değiştirerek kurultayda Baykal'ın genel başkanlığını destekledi.