Baykal: Derin bir krizin sancıları var

CHP lideri, Anayasa'nın temelleriyle AKP arasındaki derin uyuşmazlığın darbeyle sonuçlanabileceğini ima etti.

CHP lideri Deniz Baykal, Anayasa'nın temelleriyle iktidardaki AKP kadroları arasındaki derin uyuşmazlığın Türkiye'yi sürekli gerginleştirdiğini belirterek, darbe imasında bulundu. Baykal, "Bu olmasın istiyoruz. Önümüzdeki dönemde bunun krizi gelir. Bankalar krizi gibi gelir; daha derin, daha ağır" dedi. Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında şu mesajları verdi:
* Derin kriz: Devletin üst kademelerine yapılan her atama Cumhurbaşkanı'ndan geri dönüyor. AKP bu nedenle vekaleten atama yöntemine başvuruyor. Bunlar sıradan takdir hataları, ihtilafları değildir. Derin bir uyuşmazlığın yansımalarıdır. Anayasa'nın temelleriyle iktidardaki kadroların siyaseti arasındaki uyuşmazlık, Türkiye'yi sürekli gerginleştiriyor. İktidardaki bir
kadroyla devletin siyasi temelleri arasındaki uyuşmazlık, çok derin
ihtilafları gündeme getirir. 'Aman devletin rotasıyla oynamayın' dedim. Bir yıl sonra örnekleri ortaya çıkmaya başladı. Önümüzdeki dönem bunun krizi gelir. Bu olmasın istiyoruz. Ekonomi krizinden daha ağır, daha derin gelir. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Türkiye'de derin bir uyuşmazlığın sancıları kendini gösteriyor. Bunu hepimizin farketmesi ve bunu mutlaka aşmamız lazım.
* Neşter 2 planlı: AKP iktidarının Türkiye'nin temel ana hukuksal, yasal kurumlarına yönelik anlayışı, bu olayda da kendisini gösterdi. Olay genel olarak yargı suçlamasına dönüşmeye başladı. Yargıya yönelik yeni bir düzenlemenin altyapısını oluşturma şeklinde ortaya çıktı. Bu, AKP'nin yönetim tarzının yeni bir örneği. Huzursuzluk yaratma, gerilim oluşturma, temel kurumlarla çekişmeyi tahrik etme, onlara yönelik sistemli, planlı kampanyaları el altından devlet olanaklarıyla hazırlayıp sahneye koyma uygulamasının bir örneği, ne yazık ki bu olayda da ortaya çıkmıştır.
* Çiçek'in ilk büyük hatası: Adalet Bakanı'nın görevi, savcıların yürüttükleri
tahkikatlarla ilgili kamuoyuna heyecan yaratıcı açıklamalar yapmak, onlara yön vermek, siyasete taşımak değildir. Bir tahkikat gizlidir. Sayın Çiçek son AKP hükümetinde ilk büyük hatasını yaptı.
* Dinçer'in MGK'da işe ne: Türkiye'yi bir tehditten sakınmaya çalışıyorum. Şimdi diyorum ki, böyle Başbakanlık Müsteşarı olmaz. Olursa iyi olmaz, benden söylemesi. Şimdi bu zat, MGK'ya İslamcı tehdit konusunda brifing verecek. Ne işi var orada? Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı 'ben ümmetçiyim' diyor. Onu da mı doğal karşılayacağız. Bunlar rastlantı değil.
* Medya bizden hoşlanmaz: Medya bize destek olmaz. Dinamiklerimiz farklıdır. Medya karına, ticaretine, özelleştirmelerden alacağı paraya, devletle ilişkisine bakar. Biz bunlara bakmayız, Ülkenin geleceğine bakarız.
* Verheugen'e yanıt: AB'nin genişlemeden sorumlu Komisyon Başkanı, Kıbrıs'la ilgili çözüm önündeki engelleri sayarken, 'Atatürk'ün kurduğu CHP de inadını sürdürüyor' diyor. Herkesi hizaya soktunuz, bırakın CHP ülke çıkarını korumaya devam etsin.