Baykal enkaz bölgesinde

Konya'da çöken binada incelemede bulunan CHP lideri, "Görmezlikten gelinmeyecek bu faciadan herkes gereken dersi almalı" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Konya'da 11 katlı binanın çökmesini 'görmezlikten gelinmeyecek büyük bir facia' olarak nitelendirerek, herkesin bu olaydan üzerine düşen payı çıkarması gerektiğini söyledi.
Baykal, bayramını geçirdiği Antalya'dan Konya'ya gelerek, çöken binanın enkazında incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Baykal, bayram gününde Konya'da büyük bir facia yaşandığını anımsatarak, bütün Türkiye'nin bu facianın acısını hissettiğini belirtti. Bütün Türkiye'nin büyük bir umutla kurtarma çalışmalarını tek yürek halinde izlediğini kaydeden Baykal,
facianın kesin bilançosunun da bir an önce ortaya çıkmasını beklediklerini söyledi. Baykal, şöyle devam etti:
"Maalesef ülkemizde sık sık depremler, bina çökmeleri, toprak kaymaları gibi facialar yaşanıyor. Bu facialara karşı mücadelede kurtarma ekiplerimiz yeterince deneyim kazanmış durumdalar. Sivil savunma örgütlerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, derneklerimiz, kuruluşlarımız, askeri birliklerimiz ve emniyetimizin büyük bir iyi niyet ve gayretle çalışma yaptıklarını görüyorum.
Ortadaki facia, bir kurtarma operasyonunun iyi niyetli çalışmalarıyla görmezlikten gelinemeyecek büyük bir facia. Maalesef Türkiye'de, imar uygulamalarının, denetlemelerinin gereken ciddiyetle götürülmediği net bilinen bir gerçekti. Zaman zaman bu gerçekler kendilerini böyle facialarla ortaya koyuyorlar."
Konya'nın Türkiye'nin önemli bir şehri olduğunu belirten Baykal, burada iddialı belediyeciliğin sergilenmesi gerektiğini ifade etti. Binanın ana cadde üzerinde ve 11 katlı olduğunu anımsatan Baykal, "Bu binanın plan, hesap ve statikleri nasıl yapılmıştır, inşaat nasıl denetlenmiştir? Bu koskoca bina bu kadar kolayca, göz göre bir kum yığını halinde nasıl çökmüştür? Bunu anlamak mümkün değil" diye konuştu. Olaydan alınması gereken çok ders olduğunu vurgulayan Baykal, "Bir kişiye parmağımızı yöneltip suçlu ilan etmek istemiyorum. Bütün toplumun suçlu olduğunu düşünüyorum. Hepimiz üzerimize düşen payı çıkarmalıyız. Bir daha böyle olayların gerçekleşmemesi için ne gerekirse yapmalıyız" dedi.

'KİMSE HESAP VERMİYOR'

Konuyla ilgili mevzuatın yetersiz olduğunu ve uygulanmadığını kaydeden Baykal, uygulamanın denetlenmediğini, sorumluluklarınsa dağıtıldığını ifade etti. Baykal, böyle olayların sık sık yaşandığını ve sonrasında kimsenin hesap vermediğini belirterek, bu tablonun caydırıcı etki yaratmadığını vurguladı.
Toplumun tüm kesimlerinin yanlışlıklara karşı daha büyük sorumluluk üstlenmesi gerektiğine işaret eden Baykal, "Dayanışma içinde Türkiye'yi böyle olayların yaşandığı ülke olmaktan çıkarmalıyız" diye konuştu. Bütün Türkiye'nin Konya'daki acıyı yaşadığını, bunun güzel bir dayanışma örneği olduğunu söyleyen Baykal, "Bunların hepsine saygı duyuyorum ama artık sadece kurtarma çalışmasında dayanışma gösterme noktasını aşmalıyız" dedi.
Baykal, olayda ölenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı yaralananlara da geçmiş olsun dileklerini iletti.