Baykal: Erdoğan ile dolaşırım...

CHP lideri Baykal, KKTC'nin tanınması için hükümetin isteksiz olduğunu söyledi. Baykal, "Gerekirse Erdoğan'la birlikte dünyayı dolaşalım" dedi.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Rumların Annan Planı'nı reddiyle yeni bir şans doğduğunu ancak hükümet sözcülerinin Kıbrıs'ın tanınması konusunda isteksiz davrandığını söyledi. Baykal, "CHP ve Deniz Baykal olarak Kıbrıs'ın tanınması için sayın Tayyip Erdoğan ile dünyayı dolaşmaya hazırım" çağrısı yaptı.
Dün grup toplantısında Kıbrıs ile ilgili gelişmeleri değerlendirirken, referandumun Rumların çözümü istemediğini ortaya koyduğunu, bunun da Türkiye için bir şans olduğunu belirten Baykal, Erdoğan'ın, Rum tarafından hayır çıkması halinde Kıbrıs'ın tanınması için girişimlerde bulunacağına
ilişkin sözlerini anımsattı. Baykal, Erdoğan'a şöyle seslendi:
"Sayın Başbakan, dünyayı dolaşın ve Kıbrıs'ın tanınmasını sağlayın. CHP ve Deniz Baykal olarak Başbakan'ın yanında dünyayı dolaşmaya hazırım. Nereye gideceksek gidelim, KKTC'nin bir toplum, bir devlet olarak yaşama hakkının arkasında duralım, ama Kıbrıs'ın tanınmasına asla uzak durmayalım. Kıbrıs'ın haklarının tanınması için iddialı hedeflerle ortaya çıkılmalı. Bu hedef de Kıbrıs'ın tanınmasını sağlamak. Rumların Annan Planı'nı reddi yeni bir şans. Çok iyi değerlendirilmeli. Ancak son zamanlarda hükümet sözcüleri, tanınma konusunda isteksiz bir tavır sergiliyor. Bu şansı değerlendirmeliyiz. Tanınma talebinin arkasında sağlam durmalıyız. Doğrudan tanınmayı talep etmek için hükümetin bir eziklik duygusu içine girmesine gerek yok."
'Hep tersi çıkıyor'
Erdoğan'ın Kıbrıs'taki sonucu 'Son 50 yılda Türkiye'nin diplomaside elde ettiği en büyük başarı' olarak nitelendirdiğini anımsatan Baykal, "Rumlar tek başına AB'ye girecek, başarı diyeceksiniz. 1 Mart tezkeresinin çıkmamasında hükümet ne kadar başarılı olduysa, bu sonucun çıkmasında da o kadar başarılı oldu" dedi.