Baykal-Erdoğan kol kola Brüksel'e

Siyasi âdetlerde AB'ye uyum
Müzakere önerisi çıkınca muhalefetle eski siyasilere teşekkür eden Başbakan Erdoğan, "CHP lideri ile Brüksel zirvesine gitmeyi düşünür müsünüz" sorusuna, "Niye olmasın, yeter ki çıkarımız olsun" yanıtını verdi.
'Katkı için çalışıyoruz'
CHP lideri Baykal, Erdoğan'ın sözleri aktarılınca şunları söyledi:
"Başbakan uygun görürse gitmekten büyük mutluluk ve onur duyarım. Müzakere sürecinde katkıyı sürdürmek için çalışmalara başladık zaten."
Önceden planlı değil
Erdoğan'a yakın kaynaklarsa AB'nin 17 Aralık'taki Brüksel zirvesine birlikte gitme fikrinin önceden planlanmış olmadığını belirtti. Bir kaynak, "Karşılıklı beyanlar önemli. Kamuoyunda oluşan hava dikkate alınır."

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, AB'nin 17 Aralık'ta Brüksel'de Türkiye'ye müzakere tarihi verilip verilmeyeceğini kararlaştıracağı tarihi zirveye, CHP lideri Deniz Baykal'la birlikte katılabileceğini söyledi. Bu çağrıya Baykal'dan olumlu yanıt geldi:
Erdoğan, Brüksel Zirvesi'ne, ana muhalefet partisi lideriyle katılabileceğini, önceki gün Show TV ana haber bülteninde açıkladı. Erdoğan, AB'ye tam üyelik sürecinde CHP'nin katkısının hatırlatılarak, 17 Aralık'taki zirveye Baykal ile birlikte gidip gidemeyecekleri sorusuna, "Neden olmasın. Yeter ki ülkemizin burada bir çıkarı olsun" yanıtını verdi.
Baykal: Onur duyarım
Bu çağrıya Baykal'dan olumlu yanıt gecikmedi. Baykal, dün Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği'nin (TÜRMOB) 15. Olağan Genel Kurulu'ndan ayrılırken, kendisine Başbakan'ın sözleri hatırlatılınca şunları söyledi:
"Bundan büyük mutluluk, onur duyarım. Sadece 17 Aralık'ta değil bu tarihten önce de Türkiye'de yapacağı bütün çalışmalara biz katkı veriyoruz. Ben ve arkadaşlarım bütün temaslarımızı bu açıdan değerlendiriyoruz.
Bu çalışmaları götüreceğiz.
Ama, sayın Başbakan'ın uygun görmesi halinde 17 Aralık'taki çalışmalara ben de ana muhalefet partisinin lideri olarak katılabilirim ve üzerimize düşen görevi yerine getiririz. Hiç tereddüt yok."
Baykala, Başbakan Erdoğan'ın 'Muhalefetin desteği önemli' sözünün hatırlatılarak, "Müzakere sürecinde hükümete destek verecek misiniz?" şeklindeki soru üzerine de şunları söyledi:
"Bu konudaki çalışmalarımız şimdiden başladı. Biz itirazlarımızı dile getiriyoruz, 'Bunlar değişmelidir' diyoruz. Bunun değiştirilmesini sağlayacağımız zemin de Avrupa zirvesidir. O doğrultuda elbette şu anda da çalışıyoruz, bundan sonra da çalışacağız.
Hiç tereddüt yok. Yani, bu konuda ne gerekirse yaparız. Bu Türkiye'nin milli meselesi, tarihi meselesi. Bizim varlık nedenimiz Türkiye'yi çağdaş uygarlığa taşımak. Bu doğrultudaki her olanağı sonuna kadar kullanacağız."
7 Ekim'de Brüksel'den döner dönmez yaşanan gelişmelerle ilgili olarak öncelikle TBMM'yi bilgilendiren Başbakan Erdoğan, yaptığı konuşmada, AB reformlarına verdiği destekten dolayı muhalefete teşekkür etmiş, işbirliğine ihtiyaç duyduğunu söylemişti.
Erdoğan'a yakın kaynaklar, AB zirvesine CHP ile birlikte gitme gibi bir planlamanın henüz yapılmadığını, ancak hem Erdoğan, hem de Baykal'ın bu yönde beyanda bulunmuş olmasının da dikkate alınması gerektiğini söylediler. Bir kaynak, "Kamuoyunda bu yönde hava oluşursa, Başbakan da bunu dikkate alacaktır. Bunun bir ülke hedefi olduğunu hep söylüyoruz" dedi.