Baykal: Erdoğan'ın görevi milletin geçimini düşünmek

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın görevinin kendi geçimini değil milletin geçimini düşünmek olduğunu söyledi. Baykal, Erdoğan'ın Almanya Başbakanı Schröder'e maaşı yerine şirketi olup olmadığını sorması gerektiğini bildirdi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın görevinin kendi geçimini değil milletin geçimini düşünmek olduğunu söyledi. Baykal, Erdoğan'ın Almanya Başbakanı Schröder'e maaşı yerine şirketi olup olmadığını sorması gerektiğini bildirdi.
Baykal, seçim propogandası için hazırlanan, "Deniz Kaptan" adlı çizgi filmin yeni bölümünü gazetecilerle birlikte seyretti. Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı'nın eleştirildiği çizgi filmi çok beğenen Baykal, siyasetle hiç ilgilenmeyen torunu Mehmet'in de çizgi filmi çok merak ettiğini belirtti ve gazetecilere "Ne zaman yayınlayacaksanız haber verin de Mehmet de seyretsin. Reitinginize de katkısı olur" dedi.
Deniz Kaptan ve Karasakal tiplemesinin Temel Reis adlı çizgi filmin adaptasyonu olmadığını savunan Baykal, "Deniz Kaptan tipinden yola çıkılarak Temel Reis yakıştırması yapılmıştır. Biz kimseden Temel Reis tipine yönelik bir kullanım için izin isteme durumunda değiliz. Konuyu yargı değerlendirir. Ama ortada bir ihmal ya da alt yapı hazırlıksızlığı kesinlikle yoktur" dedi.
Baykal, Başbakan Erdoğan'ın, "Temel Reis, Akdeniz'den değil Karadeniz'den çıkar" şeklindeki sözlerine de, "Karadeniz kaptanlarına saygım var. Ama Akdeniz, bir büyük deniz. Bizim Antalya'dan da büyük kaptanlar çıkmıştır. Bizden açık deniz kaptanı çıkar" yanıtını verdi.
Baykal, Başbakan'ın maaşına ilişkin açıklamalarının anımsatılması üzerine, kendisinin ve eşinin maaşı dışında bir geliri olmadığını ifade etti. "Allaha şükür bir sıkıntımız yok, geçimimizi sürdürüyoruz" diyen Baykal, Başbakan'ın görevinin kendi geçimini değil, milletin geçimini düşünmek olduğunu kaydetti. Erdoğan'ın Almanya ve Türkiye'deki yaşayan halkların geçim seviyesini mukayese etmesi gerektiğini kaydeden Baykal, Almanya halkının geçim seviyesinin Türkiye'nin 10 katı olduğunu söyledi.
AB içindeki bir başbakanın görevdeyken ticari ilişkisini sürdürüyor olmasının söz konusu bile olamayacağını vurgulayan Baykal, Erdoğan'ın Schröder'e maaşı yerine, 'senin bir şirketin var mı, varsa o şirketini çalıştırmaya devam ediyor musun? Başbakan olduktan sonra yeni bir şirket kurdun mu?" diye sorması gerektiğini belirtti. Baykal, çağdaş dünyada etik standartlar, oturmuş kurallar olduğunu belirterek, Erdoğan'ın bu anlayışı ile AB uygulaması arasında da hiç bir ilişki olmadığını kaydetti.
Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı'na karşı Ankara'da yapılan mitinge de değinen Baykal, kötü hava koşullarına rağmen 50 binin üzerinde katılım olduğunu, bunun da CHP'nin Meclis'teki çalışmalarının yerine ulaştığını gösterdiğini söyledi. Baykal, "Yerel Yönetimler Yasa Tasarısı'da Meclis'e geldi. Gerilla savaşı yapacak mısınız?" sorusuna da, "Gerilla savaşı yapmıyoruz. Biz inandığımız noktada muhalefet yapıyoruz" dedi.
Hükümet'in bütçe açığını kapatmak için özel firmalara sigara zammı yaptırdığını da vurgulayan Baykal, serbest piyasa ekonomisi ile de bağdaşmadığını söyledi. Baykal, bu zammın, ekonomik sıkıntısını sosyal sorunların acısının bir sigara ile geçiştirmek isteyen insanlara haksızlık olduğunu söyledi. Baykal, bütçe açığı nedeniyle yatırımlardan kesinti yapmanın da işsiz kitle sayısının daha da artırılacağını bildirdi.