Baykal: Esnaf tertibi bozdu

CHP lideri Deniz Baykal, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'nun (TŞDF), hükümetin oda seçimleriyle ilgili bütün müdahale girişimlerine karşın...

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'nun (TŞDF), hükümetin oda seçimleriyle ilgili bütün müdahale girişimlerine karşın, demokratik hakkını aslanın ağzından aldığını söyledi. TŞOF'un dün yapılan genel kuruluna katılan Baykal, sözlerine "İktidarların kontrolünde bir esnaf kuruluşu oluşturmaya yönelik tertipleri, bu toplantıya katılmanızı engellemek isteyenleri aştığınız için sizleri kutluyorum" diye başladı. Esnafın, oda seçimleriyle ilgili olarak yapılmak istenen düzenlemeye karşı mücadele ettiğini, kendilerinin de bu mücadeleye destek verdiğini anlatan Baykal, şunları kaydetti:
'Şoförün can güvenliği sağlanmalı'
"Bırak esnaf kendi yönetimini kendi seçsin. Ne karışıyorsun? Diğer odalarda uygulamadığın bir engeli esnaf kuruluşlarında uygulama hakkını nasıl kendinde buluyorsun? Esnafın sahipsiz olmadığını, bunun hukuka, demokrasiye, insanlığa sığmadığını söyleyerek, mücadelenizde yanınızda olduk. Anayasa Mahkemesi de oybirliğiyle karar aldı. Davanızın ne kadar haklı olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Demokratik hakkınızı, seçilme hakkınızı aslanın ağzından aldınız."
İşsizlik ve yoksulluğun artmasının toplumun dokusunda bozulmaya yol açtığını, büyük kentlerde asayiş sorunu yaşandığını anlatan Baykal, şoför esnafının da büyük tehlikelerle karşı karşıya kaldığına dikkati çekti. Şoför esnafının can güvenliğini sağlamaya yönelik projenin hayata geçirilmesini isteyen Baykal, bir defaya mahsus olmak üzere ÖTV ve KDV kolaylığı sağlanmasının da şoförü rahatlatacağını söyledi.