Baykal: Gerçek yüzleri çıkıyor

CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Demokratik rejim ile bir sorununuz yok. Bu tartışmalar yapay olarak çıkartılıyor" sözlerine, "Yaşanan son gelişmeler rejim tartışmalarını yapay olmadığını ortaya çıkardı" yanıtı verdi.

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Demokratik rejim ile bir sorununuz yok. Bu tartışmalar yapay olarak çıkartılıyor" sözlerine, "Yaşanan son gelişmeler rejim tartışmalarını yapay olmadığını ortaya çıkardı" yanıtı verdi.
Baykal, basın mensuplarıyla sohbet toplantısında, seçimden hemen sonra Erdoğan'a yaptığı ziyarette, "Rejimi tartışmayın" diye uyardığını ve Erdoğan'ın da "Merak etmeyin siz.
Rejim tartışması olmaz" dediğini hatırlatarak, "Bir yıl sonra geldiğimiz noktaya bakın. Rejim tartışmaya açıldı. AKP gerçek yüzünü ortaya çıkardı" dedi. "Türkiye'nin huzuru bozulmaya başladı. Bunlar ne yapmak istiyorlar Allahaşkına?" diye soran Baykal, Türkiye'nin yanlış tartışmaların içine çekildiğini, anlamsız sürtüşmelerle tahrik edildiğini söyledi.
>'Tartışma yapay değil'>
Baykal, son günlerde ortaya çıkan, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman'ın da katıldığı rejim tartışmalarının 'yapay' olmadığını savunarak, "Ciddi bir manzara var, bunun çok iyi anlaşılması lazım. Cumhuriyet'i dinselleştirmekten kimsenin eline bir şey geçmez. Bunları gerçekleştirmek için iktidara geldiysen çık bunu açıkça söyle. 'Ben bunları yavaş yavaş yediririm' diyorsan yok kardeşim, yediremezsin" diye konuştu. İktidar partisinin rejim konusunu bilerek ve isteyerek tartışmaya açtığını iddia eden Baykal, "Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in düşüncesi ve uygulamaları, Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu'nun Atatürk'ün TBMM'deki mareşal üniformalı fotoğrafıyla ilgili açıklamaları, Merkezi yönetimin yetkilerinin yerel yönetime verilmesi çalışmaları... Acaba bunlar bir tesadüf mü? Bunlar Türkiye'nin huzurunu bozacak açıklama ve uygulamalardır. Konunun tevil götürecek tarafı yok" dedi.
Baykal, Erdoğan'ın müşteşarlığa "Cumhuriyet, laiklik ve milliyetçilik dinselleşmelidir' diyen birini atadığına ve "Gel kardeşim sen bunları söylüyordun, şimdi uygula" dediğini ileri sürdü. Toplumun bu gelişmelere tepki göstermesi, reflekslerinin çalışması gerektiğini ifade eden Baykal, "Türkiye bunları içine sindirir hale gelirse esas o zaman sorun çıkar" diye konuştu.