Baykal: Halk seni indirir

CHP lideri Baykal'dan Başbakan Erdoğan'a yanıt: "Humeyni'nin arkasında da halk vardı ama İran cumhuriyet olamadı. Bu millet, seni getirdiği gibi
oradan aşağı almasını da bilir."
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ÇORUM - CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'a yanıt verirken, İran İslam Cumhuriyeti'nin kurucusu Ayetullah Humeyni'nin arkasında da halk bulunduğunu, ancak İran'da cumhuriyet olmadığını söyledi. Baykal, "Bu millet sana öyle bir ders verir ki, feleğin şaşar, feleğin" dedi. Dün, Çorum ve Yozgat'ın Boğazlayan ilçesinde seçim çalışmaları çerçevesinde halka seslenen Baykal şöyle konuştu:
Tersten daldı: Başbakan yanlış bir dalış yaptı, tersten daldı. Diyor ki, 'Cumhuriyet'le onların ne ilgisi var, Cumhuriyet cumhur demektir. Cumhur da işte burada.' CHP'deki Cumhuriyet sözünü oraya koyanlar, bugünkü Başbakan'ın büyüklerinin her türlü tehdidini ve idam fermanı kararlarını göze alarak o ifadeyi oraya geçirdi. O söz için verilen mücadeleleri birisi ona öğretiversin. Birisi cumhur, cumhuriyet ve halk arasındaki ilişkiyi de anlatıversin. Türkiye'de cumhuriyet yokken de halk vardı.
İran'da da meydanlarda halk var. Ama orada cumhuriyet yok. Humeyni'nin peşine de halk düştü. Onun yerine geçen adamları şimdi 'Meydanlarda halkı tutmayalım' diyor.
Millet öğretecek: Basını susturdun, işadamlarını arkana aldın diye milleti de kontrolün altına aldığını mı sanıyorsun? Bu millet sana öyle bir ders verir ki, feleğin şaşar, feleğin. Cumhuriyetçilik, hukuka saygı demektir. Kendisi için kanun çıkarmamak demektir. Bütün bunları sana biri öğretecek. Millet öğretecek, millet.
Başbakanlar terbiyeli olur: Bizim bildiğimiz başbakanlar, nazik, zarif ve terbiyeli olur. Bizimki böyle mi? Sorunlarını anlatanları azarlıyor. Daha önce yumuşak, sakin görüntü veren Başbakan sertleşiyor. Burnu havada iktidar sarhoşluğu başını döndürdü.
Millet indirmesini bilir: Türkiye'de kimler geldi kimler geçti? Ağzından çıkanlar kanun olanlar vardı. Ama geldikleri gibi gittiler. Bu millet, seni getirdiği gibi oradan aşağı almasını da bilir.
Sen kim oluyorsun?: Başbakan, 'CHP'nin kökü bereketsizdir' diyor. CHP'nin kökü Atatürk'tür. Sen kim oluyorsun da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e sataşmaya kalkıyorsun? Kimsin sen, kim?
Seçim dersi: 28 Mart'ta bunlara öyle bir ders verin ki, Cumhuriyet'i, Atatürk'ü öğrensinler. Hanyayı, Konya'yı görsünler.