Baykal harekete geçiyor

CHP'de, yerel seçimlerden sonra başlayan muhalefet hareketi, partiyi sarsmayı sürdürüyor.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP'de, yerel seçimlerden sonra başlayan muhalefet hareketi, partiyi sarsmayı sürdürüyor. Önceki gün 30 milletvekilinin yayımladığı ve olağanüstü kurultay çağrısı yapılan bildiriden sonra, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve parti yönetimi de harekete geçti.
Muhaliflerin bildirisinden sonra toplanan CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerine, "Telaşa gerek yok" diyen Baykal, toplantıdaki konuşmasında bildiriye imza atan tüm milletvekillerini tek tek sayarak, "Küskün hareketi olarak başlayan bu girişim, partiye zarar veren bir ihanet hareketine dönüştü" dedi.
İlk hesaplaşma grupta
Parti içi muhalefetin tartışılması amacıyla grubun olağanüstü toplanmasını isteyen Baykal'ın ilk hedefi, muhalif hareketin parti grubunda siyasi olarak mahkûm etmek ve daha fazla büyümeden önlemek. Baykal ve parti yönetimi, olağanüstü toplanacak gruptan önce il başkanlarından genel merkeze destek veren bir açıklama yapmaları için girişimde bulundu.
CHP'deki muhalif milletvekilleriyse, MYK toplantısından sonra bir araya gelerek, Baykal ve yönetimin girişimlerini şöyle değerlendirdi: "Genel merkezin bu girişimleri parti içi gerginliği artırmaya dönük. Amaçları, bizi partiye zarar veren bir hareket gibi göstermek. Böylece bizleri parti dışına itmeye çalışıyorlar."
Kendilerine 'İktidara Yürüyüş Hareketi' adını veren muhaliflerin sözcüsü Mehmet Kesimoğlu da, kesinlikle muhalefet hareketi olmadıklarını belirtti. Kesimoğlu, "İktidara Yürüyüş Hareketi, partiyi büyütme ve geniş halk kitleleriyle kucaklaştırma hareketidir" dedi.
'Deniz bey de yapmıştı'
Muhalifler arasında yer alan Erol Tuncer ise Baykal'ın girişimi 'ihanet' olarak nitelemesine tepki gösterdi. Tuncer, "Olağanüstü kurultay istemek tüzükte verilmiş bir haktır. Bunu ihanet olarak değerlendiren bir anlayışta demokrasi aranır mı? Bu ihanetse geçmişte Deniz bey bunu çok yaptı" dedi. Anadolu Hareketi sözcüsü ve eski Adıyaman Milletvekili Celal Topkan da, Baykal'ın muhalefete yönelik sözlerinin bir telaşın ürünü olduğunu öne sürdü.
Muhalefeti tek çatı altında toplama girişimleri sürerken, muhalif CHP'lilerin bir büro tutacağı öğrenildi. Muhalifler, kurultay hazırlıklarını buradan koordine etmeyi planlıyor.