Baykal: Hukukun başarısı

Yargıtay'ın eski DEP milletvekilleri ile ilgili tahliye kararı, iktidarın yanı sıra muhalefeti de sevindirdi.

ANKARA - Yargıtay'ın eski DEP milletvekilleri ile ilgili tahliye kararı, iktidarın yanı sıra muhalefeti de sevindirdi. Tahliye kararına ilişkin tepki ve açıklamalar şöyle:
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer: Mahkeme kararı bu. Söyleyebileceğim ne olabilir ki?
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal: Acı olaylar yaşandı. Arkadaşlarımız da büyük sıkıntılar çekti. Umut ediyorum, artık toplumumuz böyle olayların bir daha yaşanmayacağı bir noktaya ulaştı. Tahliye olan eski milletvekillerine de geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Beni ilgilendiren, Türkiye'nin iç hukuku ve kendi iç dünyamız açısında bu kararın toplumsal barış ortamına katkı yapacak olmasıdır. Bunu AB ile ilişkilendirmek uygun değildir, doğru değil. Yargıtay, öyle sanıyorum kararı hukuki ve vicdani değerlendirmesiyle almıştır.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin: Türkiye'de hukukun gelişmesi açısından anlamlı bir karar. AB sürecinde olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyorum. Uygulamayla ilgili bazı sorunlarımız vardı. Bunları da aşıyoruz.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener: Bağımsız yargının verdiği bir karardır. Şu aşamada bunun ötesinde herhangi bir değerlendirmeye gerek olduğu kanaatinde değilim.
ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu: Uzun bir süreden sonra DEP milletvekillerinin geç de olsa, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesi, barış ortamının sağlanması ve kalıcılaştırılması açısından olumlu bir adımdır diye düşünüyoruz.
SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın: Türkiye'de yıllardır kanayan bir yara durumuna gelen bu önemli sorunun tahliye kararı ile çözülmesinden çok büyük memnunluk duymaktayım.