Baykal: Hükümet halka şantaj yapıyor

CHP lideri Deniz Baykal, hükümetin Kıbrıs sorununun çözülmesi halinde AB'nin Türkiye'ye müzakere tarihi vereceği anlayışı içinde olmasının, 'Türkiye'nin temel ilkelerinin ihlali' olduğunu açıkladı.

MADRİD/ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, hükümetin Kıbrıs sorununun çözülmesi halinde AB'nin Türkiye'ye müzakere tarihi vereceği anlayışı içinde olmasının, 'Türkiye'nin temel ilkelerinin ihlali' olduğunu açıkladı.
Sosyalist Enternasyonal Başkanlık Konseyi toplantısı için Madrid'te bulunan Baykal, hükümetin Kıbrıs politikasını eleştirdi. AB ülkelerinin bile Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin Kıbrıs'la ilgili olmadığını resmen açıkladıklarını belirten Baykal, şunları söyledi:
'Tavizin sonu yok'
"Kamuoyunu hazırlama kampanyası yürüten hükümet, Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde Kıbrıs'ı şantaj olarak kullananların arasında yer aldı. Hükümet, bu şantajın içinde yer alarak kendi halkına şantaj yapıyor. Türkiye AB'den tarih için gerekenleri yerine getirdi. Hakkımızı almak için Türkiye'nin AB üyeliğini talep etmeye devam etmek zorundayız. Bugün Kıbrıs'ı verirseniz, yarın size Ege'deki sorunları çıkartırlar. Eğer taviz olursa Türkiye
için bunun sonu gelmez." Uzlaşma sağlanıncaya kadar müzakerelerin sürmesini isteyen Baykal, "Annan Planı aynen kabul edilirse Türkiye'nin dış politikasında çok büyük bir kırılma olur. Hükümetin izlediği politika teslimiyetçi bir nokta. Öngörüldüğü gibi Annan Planı aynen kabul
edilirse büyük sıkıntılar yaşanır" dedi.
Öymen: Türkiye güç durumda
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen de, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Kıbrıs'ta tavizkâr tutumunun, kendisini ve Türkiye'yi güç duruma soktuğunu söyledi. Öymen, gelişmeleri şöyle değerlendirdi: "Öyle anlaşılıyor ki, hükümet ve Başbakan, Annan ile yaptığı görüşmede MGK'da kabul edilen kararın ötesinde taahhütlerde bulundu. Ortaya çıkan sıkıntı bundan. Halbuki Annan Planı'nın özüne bizim çok ciddi itirazlarımız var. Hükümetin de var. MGK'da çıkan karar da onu gösteriyor. Ayrıca, bu plan ABD' nin tutumuna da uygun. 'Annan Planı'nı olduğu gibi kabul edin' diyerek bize baskı yapan da Amerika."
(aa, Radikal)