Baykal: Hükümet samimiyetsiz

CHP lideri Deniz Baykal, kadın-erkek eşitliğini sağlamaya dönük Anayasa değişikliği konusunda hükümetin samimi olmadığını ileri sürdü.

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, kadın-erkek eşitliğini sağlamaya dönük Anayasa değişikliği konusunda hükümetin samimi olmadığını ileri sürdü. Baykal, partisinin dünkü grup toplantısında şunları söyledi:
'Kandıralı' maddesi: Anayasa'da kadın-erkek arasında eşitlik maddesi zaten var. Ama kadınla erkek yaşamda eşit mi? İhtiyaç, o maddeyi yaşama geçirmek için etkin girişimler yapma yetkisinin iktidara verilmesinde. Paket AKP koridorlarında değiştirildi ve eşitlik olduğunun bir kez daha ifade edilmesiyle yetinilmesi kararlaştırıldı. Ben buna 'Kandıralı maddesi' diyorum, 'Bölük dur, Kandıralı sen de dur' derler. Herkes eşittir, kadın-erkek de eşittir. Oraya niye 'Alevi ile Sünni de eşittir' diye yazmıyorsun. Bu malumun ilanı.
AB ilişkilerinde samimiyetsiz: AKP'nin getirdiği düzenlemeye, hukukta 'hasiv' denir. Hasiv 'gereksiz fazlalık' demektir. Anayasa'da hasivin yeri yok. 'Kadın-erkek eşittir' sözünün pakete konulması, iktidarın mahcubiyetinin ifadesi. Hükümet diyor ki, 'AB ile ilişkimiz kadın-erkek ilişkisine kadar.' Bu sınav AB ile ilişkinizdeki samimiyetsizliğin içyüzünü ortaya koydu. AKP'nin demokratlığı ve çağdaşlığı işte bu kadar.