Baykal: Hükümet yine seyirci kaldı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümeti Orhan Pamuk davasında yaşanan olaylara 'seyirci' kalmakla suçladı.

KONYA/MANİSA/ERZURUM - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümeti Orhan Pamuk davasında yaşanan olaylara 'seyirci' kalmakla suçladı. Şeb-i arus törenlerini izlemek için Konya'da bulunan CHP lideri Deniz Baykal, önceki günkü duruşma sırasında ve sonrasında çıkan olayları şöyle değerlendirdi: "Bu olayda hükümeti görmek mümkün olmadı. Hükümet pek çok olayda olduğu gibi bu konuda da seyirci konumuna geçti. Olayın başından beri hükümetin etkin ve kararlı tavır takınması gerekirdi. Ne yönlendirme bakımından ne de olaya müdahale bakımından müdahale edilmedi. Bunları maalesef göremedik."
'Yeterli olgunluğa kavuşmadık'
TBMM Başkanı Bülent Arınç: Görülüyor ki Türkiye'de henüz yapılan demokratik devrimlerin uygulanması konusunda yeterli olgunluğa kavuşamadık. Orhan Pamuk'un düşüncelerini beğenmeyebilirsiniz. Ben de şahsen pek çok düşüncesine katılmıyorum ama onun bunları söyleme, yazma, konuşma özgürlüğünü destekliyorum.
Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu: Pamuk'un tutumunu onaylamıyorum. Kendisiyle aynı görüşte de değilim. Ama Pamuk'un düşüncelerine katılmamam onun düşünce özgürlüğünü inkâr etmem anlamına gelmez. Biz ifade özgürlüğü alanını açmak zorundayız.
Türkiye Barolar Birliği Genel Başkan Yardımcısı Ünsal Toker: Pamuk'un duruşması sonrası yaşanan olaylar, toleranssız bir toplum olduğumuzu gösteriyor. Türkiye'nin artık bunları aşmış olması gerekir. (dha, aa)