Baykal: İktidar kimse için ebedi değildir

CHP lideri, Başbakan Erdoğan'ın havaya girdiğini' öne sürerek, "İktidar kimse için ebedi değildir. Kimler geldi, kimler geçti..." dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidara geldikten sonra 'havaya girdiğini' öne sürerek, "İktidar kimse için ebedi değildir. Kimler geldi, kimler geçti..." dedi.
Baykal, partisince Balıkesir'de düzenlenen mitingde, Başbakan Erdoğan'ın, eskiden halkın karşısına çıktığında "İşçi ücreti yetmiyor" diye şikayette bulunduğunu ve 'Çay-simit hesabı' yaptığını söyledi. Erdoğan'ın, işçi ücretinin hesabını yapmayı bıraktığını, kendi maaşının hesabını yaptığını belirten Baykal, şöyle devam etti:
"Şimdi 'Benim maaşım yetmiyor' diye şikayet ediyor. Alman Başbakanı ile konuşmuş, ona 'senin maaş kaç' demiş. Alman Başbakanı söylemiş. Bizimki içinden bir hesap yapmış, 'yahu biz Türkiye'de kazık yiyoruz galiba' demiş. Ben aslında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın, Almanya Başbakanı ile buluştuğu zaman, onun maaş sormasını yadırgamam. Sormalıdır. Sormalıdır da. (Senin maaş ne kadar) diye sormamalıdır. Almanya'da, emeklinin, memurun, işçinin, emeklinin, hemşirenin maaşı kaç, asgari ücret kaç onu sormalıdır. Sonra da 'bizim daha çok mesafe almamız gerekir. Daha çok iş yapmamız lazım. Daha çok çalışmamız lazım' demeli."
Baykal, Başbakan Erdoğan'a son zamanlarda 'bir haller olduğunu' ve 'önüne geleni azarladığını' öne sürerek, şunları söyledi:
"Geçen bir genç çıkmış, 'bizim tayin ne olacak?' demiş. 'Benim kimseye sözüm-mözüm yok. Tayin-mayin vaat etmedim. Ne haliniz varsa görün. Taşı sıkıp, suyunu çıkarın' demiş. Sen kendi oğluna 'taşı sık, suyunu çıkar' mı dedin? Yoksa arkadaşının parasıyla Amerika'ya mı gönderdin? Maliye Bakanı'nın oğluna 'taşı sık, suyunu çıkar' mı dedin? Yoksa gel, Amerika'dan mısır ithal et, Türkiye'de pancarı kotaya tabi tutalım, şekeri Türkiye'nin pancarından değil, Amerika'nın mısırından elde edelim. Toptancılığa dayandıralım. İthalat yapma iznini mi verdin oğluna. Yoksa 'taşın suyunu çıkar' mı dedin?
Bunlar hatırlatılınca, Başbakan diyor ki; 'Canım ben Maliye Bakanı'nın oğluna kefilim, iyi çocuktur' diyor. Eminim iyi çocuktur. O, onu tanıyor. Ben de Anadolu'da milyonlarca işsiz iyi çocuk tanıyorum. Onlar ne olacak? O çocuklar da iyi çocuklar, çalışkan çocuklar. Torpil istemiyor, ithalat izni istemiyor, avanta istemiyor. Ekmeğini kazanacağı iş istiyor, iş. Oysa Başbakan onları tanımıyormuş. O tanımıyorsa, ben tanıyorum o çocukları. Onların kabahati ne?. Onlar Başbakanın bakanların çocuğu olmayabilir. Ama o milyonlarca çocuk, Deniz Baykal'ın çocuğu. Benim çocuğum. Sosyal demokratların çocuğu onlar."
Baykal, Erdoğan'ın iktidara geldikten sonra 'havalara girdiğini' öne sürerek, "Unutmasın. Onu iktidara millet getirdi. İktidardan yine millet istediği zaman düşürür onu. İktidar kimse için ebedi değildir. Kimler geldi, kimler geçti..." dedi.