Baykal: İktidar uyarılmalı

CHP lideri Deniz Baykal, yerel seçimlerde siyasi bir karar alınacağını belirterek, "Türkiye'nin yörüngesinin düzeltilmesi için iktidarın ciddi bir uyarıya ihtiyacı var" dedi.

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, yerel seçimlerde siyasi bir karar alınacağını belirterek, "Türkiye'nin yörüngesinin düzeltilmesi için iktidarın ciddi bir uyarıya ihtiyacı var" dedi. Baykal, Ankara büyükşehir adayı Murat Karayalçın'a da taş atarak, "Geçmişte 'ortanın solu Moskova'nın yolu' diyenlerin çocukları bize sol dersi veremez" dedi.
CHP, Ankara Dedeman Oteli'nde düzenlediği aday tanıtım toplantısı ile yerel seçim propaganda dönemini başlattı. Baykal, AKP'ye yüklenerek şöyle dedi:
Uyarı lazım: Seçimlerde, adaylar ve yerel sorunlar öne çıkacak, ancak siyasi karar alınacak. Genel seçimden 1.5 yıl sonra yapılacak olan yerel seçimlerde yapılacak olan siyasal değerlendirme, iktidarın bu gidişini onaylayan bir değerlendirme olmamalıdır. Bir uyarıya bir yörünge düzeltilmesi talebinin ortaya konulmasına ihtiyaç var.
Bu denklem taşımaz: Türkiye bugün sosyal sorunları dünden ağırlaşmış bir ülke konumunda. İşsizlik ağır bir sorun olarak kendini hissettiriyor. Genel ekonomik durumdan gerçek bir düzelmeden söz edilemez.
Kıbrıs'ta sakıncalı gelişme: Türkiye'nin izlediği ulusal politikada son dönemde Başbakan Erdoğan'ın girişimiyle bir kırılma yaşanıyor. Kıbrıs'ta da kaygı verici bir tablo ortaya çıkmıştır. Erdoğan'ın Davos ve New York'ta verdiği sözlerle Kıbrıs konusunda Türkiye'nin sakıncalı gelişme istikametine yerleştiğini dikkatinize sunuyorum.
Dokunulmazlıkta kaytardılar: AKP seçimlerde söz verdiği halde milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda bir kaçış içinde. Çünkü kendi hesabını verme mecburiyetinden sıyrılmaya çalışıyor. Bırakın dokunulmazlıkların kaldırılmasını, Meclis'e AKP milletvekilleriyle ilgili gelen dosyaların bile gereği yapılmıyor. Bu dosyalar sumen altı ediliyor.
Türkiye'ye sahip çıkıyoruz: Birilerinin Türkiye'ye, Türkiye'nin tarihine, birikimine, Anayasası'nın temel özüne, niteliklerine sahip çıkması gerekiyor. CHP olarak bu sahiplenmeyi iftiharla yapıyoruz.
Karayalçın'a taş: CHP günübirlik siyaset yapan bir parti değil. Çok partili yaşama geçildiği günden bu yana geçen yaklaşık 60 yıllık sürede, hatırlanabilecek 200'ün üzerinde parti gelip geçti. Bunların içinde ayakta kalan tek parti CHP oldu. CHP mevsimlik açan çiçek gibi değil. Tarihin içinde şekillenmiş, tarihi yazmış, şekillendirmiş bir partidir. 'Ortanın Solu' kavramını toplum bilincine taşıyan partidir. CHP, 'Ortanın Solu' dediğinde 'Ortanın solu, Moskova'nın yolu' diyenler, onların çocukları, şimdi bize sol konusunda ders vermeye çalışıyorlar.
Seçim şarkısı
Toplantının başında seçim için kullanılmak üzere CHP'ye uyarlanan Kenan Doğulu'nun 'Güzeller İçinden Bir Seni Seçtim' şarkısı ilk kez çalındı. Partililer tarafından topluca söylenen şartının nakarat bölümünde "Adaylar
içinden bir seni seçtik, oyları sana biz sana verdik. Liderler içinden bir seni seçtik, oyları sana CHP'ye verdik" sözleri dikkat çekti.