Baykal: İktidarı kutlarım

Hükümetin YÖK Yasası hakkında aldığı karar, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı sevindirdi. DYP Başkanlık Divanı ise hükümetin "YÖK Yasası'nı dondurma" kararını eleştirdi.

ANKARA - Hükümetin YÖK Yasası hakkında aldığı karar, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı sevindirdi. DYP Başkanlık Divanı ise hükümetin "YÖK Yasası'nı dondurma" kararını eleştirdi.
Partisinin dün yapılan grup toplantısında YÖK Yasası'yla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasını değerlendiren Baykal, şu mesajları verdi:
'Ciddi arayış yok'
"Üniversiteye girecek yaklaşık 2 milyon öğrencinin yüzde 80'i sınavı kaybedecek. Bu çark yıllardır böyle. Hükümet, maalesef bu konuda ciddi hiçbir arayışa girmedi ve başından beri konuyu imam-hatip liselerine indirgedi.
Çıkardıkları yasa Cumhurbaşkanı'nca Meclis'e iade edildi. Şimdi bu konuda ısrarcı olmayacağı görüldü. Hükümetin bu yaklaşımını yürekten destekliyorum ve kendilerini kutluyorum. Keşke bu noktaya gelinmeseydi, ekonomi sıkıntıya sokulmasaydı ve toplumda kutuplaşma yaşanmasaydı. Hükümet, bazı yanlışları yaparak doğruyu bulmaya çalışıyor."
DYP memnun değil
DYP Başkanlık Divanı ise hükümetin YÖK Yasası konusunda aldığı 'dondurma' kararını eleştirdi. Başkanlık Divanı'ndan dün yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi: "Hükümetin, YÖK değişikliğini gerçekleştirmek gibi bir niyetle hareket etmediği ve konuyu beklemeye alarak bir başka baharda yeniden piyasaya sürüp, siyasi rant arayacağı anlaşıldı.
Hükümet, altyapıyı hazırlamadan, toplumsal uzlaşmayı sağlamadan YÖK tasarısını Meclis'ten hızla geçirdi ve spekülatif hareketlerin yolunu da böylece açtı. Ortaya çıkan gerilimin ve ekonomik hasarın tek sorumlusu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan iktidarıdır. Madem sonuna kadar gidip sorunu çözmeyecektiniz, niçin girişimde bulundunuz? Niçin toplumu gerdiniz, insanları umutlandırdınız? Hükümet bunun hesabını vermeli."