Baykal 'il'lerle güldü

Gaziantep ve İzmir il başkanlarının yönetimde değişiklik taleplerini dile getirdikleri il başkanları toplantısından CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a destek çıktı.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Gaziantep ve İzmir il başkanlarının yönetimde değişiklik taleplerini dile getirdikleri il başkanları toplantısından CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a destek çıktı. Baykal, Parti Meclisi (PM), Meclis Grubu'ndan sonra il başkanlarının da desteği ile yerel seçim sonrasında yükselen olağanüstü kurultay ve değişim taleplerini 'şimdilik' savuşturdu. Ankara'da önceki gün yapılan toplantı yaklaşık 11 saat sürdü. Baykal'ın muhalefeti eleştirdiği konuşmasından sonra söz alan çok sayıda il başkanı yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi.
İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel Baykal'a, Erdal İnönü'nün seçimlerde aldığı sonuçlardan sonra istifasını istediğini anımsatarak, "Sayın Genel Başkanım, Manisa'da siz bize o zaman Lafonten'in 'Bir sosyal demokrat parti yüzde bir de oy kaybetse genel başkan görevinden ayrılmalıdır' sözünü hatırlatarak, bu söze aynen katıldığınızı söylemiştiniz. Bunu sizden öğrendim. Sizi seviyoruz ama Türkiye'yi ve çocuklarımızı daha çok seviyoruz" dedi.
Baykal 1991 seçimlerinde yüzde 20.75 oy olarak seçimlerde üçüncü parti olan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün istifasını istemiş, bunun üzerine
İnönü olaganüstü kurultayı toplamak zorunda kalmıştı.
Gaziantep İl Başkanı Duran Ergetir, Celal Doğan'ın partiye rest çektiğini, parti yönetiminin ise Doğan'a karşı direnemediğini belirtti. 30 Gaziantep delegesinin imzaladığı olağanüstü kurultay çağrısını okuyan Ergetir,
"Genel Başkan derhal olağanüstü kurultayı toplantıya çağırmalıdır" dedi.
Yapılan diğer konuşmaların ardından 61 il başkanı Parti Meclisi'nin
5 Nisan'da yapılan toplantısından sonra açıklanan ve CHP lideri Baykal'a destek belirten bildiriye imza attı.