Baykal kalesini savunuyor

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İzmir ile ilgi sözlerinin 'iğrenç bir iftira' olduğunu ifade ederek, 'Bu açıklama gösteriyor ki, sadece üslubu değil zihniyeti de bozuk' diye konuştu.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İzmir ile ilgi sözlerinin 'iğrenç bir iftira' olduğunu ifade ederek, 'Bu açıklama gösteriyor ki, sadece üslubu değil zihniyeti de bozuk' diye konuştu.
Baykal, Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ve belediye meclisi üyelerini parti genel merkezinde kabulünde, Başbakan Erdoğan'ın 18 Aralık'ta AKP İzmir İl Teşkilatı'ndaki sözlerine şöyle tepki gösterdi: "İlk kez bir başbakanın bu nitelikte bir açıklamasına tanık oluyoruz. Başbakanı kınıyorum. Başbakan düzeyinde, ülkenin sorumluluğunu üstlenmiş, ülkeyi, milleti kucaklamakla görevli bir insan nasıl oluyor da böyle iğrenç bir iftirayı ciddiye alarak ortaya atıyor? Bu açıklama gösteriyor ki, Başbakan'ın sadece üslubu değil zihniyeti de bozuk.
Başbakan öncelikle kendi tarihini öğrenmesi gerekir. Erdoğan, çizmeden yukarı çıkmaya başladı. Başbakan derhal İzmirlilerden özür dilemeli."
Erdoğan ilk değil
Erdoğan, "İzmir'in üzerindeki zaman zaman yakıştırılan bazı ifadeler vardır ya, bu ifadelerin olmadığı görülecektir. Çünkü İzmir'in aslı bu değildir. İnşallah bu yakıştırmaları da ilk seçimde silip atacaktır üzerinden. Ben buna inanıyorum, yarın da inanacağız" diye konuşmuştu. Kapatılan Fazilet Partisi'nin Genel Başkanı Recai Kutan da 5 Kasım 2000'de, "İzmir'e 'Gâvur İzmir' diyorlar ama artık biz geliyoruz, bundan sonra 'Fazilet'li İzmir diyecekler" demişti.
Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, "Erdoğan'ın bu kelimeyi ima ederek, bu söylemi gerçekleştirdiğine inanmıyorum. Her genel başkan gibi partisini motive etmek için söylemiştir" dedi.