Baykal: Karayalçın şöhretini yanlış kullanıyor

CHP lideri, Ankara'dan aday olan SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ı 'şöhretini yanlış kullanmakla' eleştirdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 'sol ittifak'ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ı 'şöhretini yanlış kullanmakla' eleştirdi.
Baykal, ATV'de yayınlanan 'Ankara'da Sabah' programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. CHP'nin İstanbul ve Ankara'da aday bulma sıkıntısının bulunmadığını söyleyen Baykal, Sefa Sirmen ile Yılmaz Ateş'in belediye başkanlığı için kendilerini hazırladıklarını söyledi. Baykal, "Biz oraya bu işi en iyi yapacağını inandığımız insanlar diye koyduk" dedi.
Geçmiş seçimlerde solun karşı karşıya gelmesinden dolayı sağcı adayın kazanması anımsatılıp, "Benzer bir tablo bu durumda tekrar ortaya çıkmayacak mı" diye sorulması üzerine Baykal, şunları söyledi:
"Ankara'da büyükşehire belediye başkanı arıyoruz. İzlenimim o ki Sayın Karayalçın'ın bu girişimi Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni yönetme iddiasıyla ilgili bir girişim değildir. Başka siyasi amaçlarla yapılan bir girişimdir.
Ankara çok kompleks bir yer. Belediyecilik şöhretle falan yönetilmez, kişisel hevesle, çabayla da yönetilmez. Bir ekip işi. Ankara halkı 'Bbenim gönlüm başbakanlıkta' diyen ve burayı ben bir sıçrama tahtası gibi görüyorum diyen gerçeğini diline yansıtmak zorunda kalan bir adayı büyükşehir belediye başkan adayı olarak ciddiye alıp oy verir mi? Şöhrete saygı duyuyorum, o şöhreti çok yanlış kullanıyor."
Karayalçın'ın 'Birleşik Sol'un adayı olduğunu söylediği anımsatılan Baykal, şöyle devam etti:
"Kimmiş bu Birleşik Sol? Orada önem taşıyan tek DEHAP. DEHAP'ın kamufle edilmesi için Birleşik Sol lafı var. Buradaki mesele nedir, ben DEHAP'ın oylarını arkama alarak, kendi belediyecilik şöhretimi de piyasaya çıkararak, Ankara halkına umut yaratmaya çalışarak bir miktar oy alırsam acaba bu oylarla gönlümde yatan hevesimi takip doğrultusunda hala kapanmış olan şansımı tekrar açabilir miyin hesabı var. Başka hiçbir şey yok."
Baykal, Birleşik Sol'a uzak duruşunun temel nedeninin DEHAP'tan kaynaklandığını belirtirken, "Kimliğin siyasete temel alınmasına" itirazları olduğunu kaydetti. Gelinen noktada özellikle Aleviliğin bir siyaset temeli olmaktan çıktığını belirten Baykal, "Türkiye bunu mezhepte aştı, ama etnik kökende henüz aşamadı" dedi.