Baykal: Karşıma sen çık

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'a yine dokunulmazlıkları kaldırma çağrısında bulundu. Mevlana'nın ölümünün 732. yıldönümü ve Şeb-i Arus törenleri için dün Konya'ya giden Baykal, özetle şunları söyledi...

KONYA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'a yine dokunulmazlıkları kaldırma çağrısında bulundu. Mevlana'nın ölümünün 732. yıldönümü ve Şeb-i Arus törenleri için dün Konya'ya giden Baykal, özetle şunları söyledi:
Kimle uğraşayım?: Başbakan Erdoğan, yolsuzluk iddialarıyla ilgili, 'Mahkemeye gitsinler. Parti il yöneticilerinin dokunulmazlığı yok, onları mahkemeye ver' demiş. Dokunulmazlığı kaldır, öyle gidelim. Ben ilçe ve il başkanlarıyla mı uğraşacağım? Ben Başbakan'la uğraşacağım. Olayın kökünde ne olduğunu biliyorum. Kendisi niye dokunulmazlıklarının arkasına saklanıyor? Benim önüme niye il ve ilçe başkanlarını atıyor? Erkekse kendisi çıksın. Niye çıkamıyor? Kendisi saklanmış dokunulmazlık zırhının arkasına, 'Mahkemeye gitsin' diyor.
Sultan Süleyman'a kalmadı: İstiyorum ki yıllar geçtikten sonra başbakanlar Yüce Divan'da yargılanmasın. Bir yanlışlık yapılıyorsa, bu anında ele alınsın. Bunlar iktidarları ebedi zannediyor. Bu dünya Sultan Süleyman'a kalmamış, sana mı kalacak? Kaldırıver dokunulmazlığı.
Olduğun gibi görün: Başbakan dün (önceki gün) Mevlana törenlerinde konuştu. 'Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol' diye. Sen de olduğun gibi görün. Seçimden önce ne söylediysen, seçimden sonra gereğini yap. Seçimden önce nasıl göründüysen seçimden sonra da öyle ol. Seçimden önce 'Dokunulmazlığı kaldıracağım' diyen o değil mi? Üç yıl geçiyor 'Yok' diyorsun. Bir milletvekili de 'Enayi miyiz' diyor. Bu hükümet yolsuzluklara bulaşmıştır. Sırtını dayadığı çevre de, 'Çeşme akarken kovamızı dolduralım' anlayışı içinde.
Seçim çağrısı: Milletin seçimle işbaşına getirmiş olması, yeniden gitmemesi için gerekçe değil. Dünyanın her yerinde dört yılda bir milletin önüne gidilmekte. Bizim Anayasa beş yıla yönelik düzenleme getirdi, ama bu düzenleme doğru değil. Her yıl Türkiye'ye 1 milyon seçmen katılıyor. Bu insanlara oy kullanma fırsatı vermek lazım. Seçmen değişmiş oluyor. Üstelik verdiğin sözleri tutmamışsın. Ne kaçıyorsun? Biz evrensel ve dünyadaki doğruyu söylüyoruz. Biz seninle şahsen uğraşıyor değiliz.
AB'ye çattı: Aleviler ve Kürtler, 'Azınlık değiliz, bu toplumun özüyüz' diyor. AB, 'Hayır siz azınlık olun, Lozan'ı unutun' diyor. Hükümet de bunların karşısında doğru adım atamıyor.
'Menderes'e yapışmadım'
CHP lideri Deniz Baykal, 1960 darbesinden önce dönemin Başbakanı Adnan Menderes'in yakasına yapıştığı yönündeki söylentinin doğru olmadığını açıkladı. Dün, Kanal D'de yayımlanan 'Şeffaf Oda' programına konuk olan Baykal, "5 Mayıs 1960'ta Kızılay'daki gösteride ben de vardım. Ancak, Menderes'in yakasına yapışan ben değilim. Bu söylentinin benimle ilgisi yok" dedi.