Baykal katılımı sordu

CHP lideri, oyunu kullanırken "Güzel bir hava, umarım katılım da iyi olur, ülkemiz için iyi bir sonuç ortaya çıkar" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal,


Oran'daki Perihan İnan İlköğretim Okulu'na eşi Olcay Baykal ve torunu Mehmet ile saat 11.05'de gelen Baykal, 2534 numaralı sandıkta oy kullandı. Oy kullanırken sandık görevlileri ile de sohbet eden Baykal'ın "Katılım nasıl?" sorusuna karşılık sandık görevlileri, katılımın az olduğunu belirtti. Oylarını kullandıktan sonra Baykal ve eşi Olcay Baykal'ın parmağına sandık görevlileri tarafından boya sürüldü.
Baykal oy verme işleminden sonra gazetecilerin seçime ilişkin değerlendirmesini sormaları üzerine, seçimin bütün Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi. Baykal, "Umarız milletimize ülkemizin geleceğine olumlu hayırlı sonuçlar getirecek bir seçim olur" dedi. Türkiye'nin seçim deneyimi yüksek bir ülke olduğunu belirten Baykal, bugün yapılan seçimin de gerginliklerden uzak gerçekleşmesini diledi. Baykal, "Güzel bir hava, umarım katılım da iyi olur, ülkemiz için iyi bir sonuç ortaya çıkar" diye konuştu.
Okula gelişinde vatandaşları selamlayan ve bir süre sohbet eden Baykal, oy kullandıktan sonra kendisinin kullandığı otomobiliyle okuldan ayrıldı.

ÖZKÖK VE DEMİREL AYNI OKULDA OY KULLANDI

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, oylarını Çankaya İlköğretim Okulu'nda kullandı. Özkök ve eşi Özenç Özkök, Çankaya ilköğretim Okulu'na saat 10.45'te geldi. Okul Müdürü Süleyman Garipoğlu tarafından karşılanan Özkök'e, Çankaya Mahallesi'nin uzun yıllara muhtarlığını yapan, yine aday olan Handan Şemin, "Türk kadını olarak bizim teminatımızsınız" dedi. Özkök ise "Her zaman olduğu gibi" yanıtını verdi.
Özkök ve eşi daha sonra oylarını kullanacakları 1184 numaralı sandığa geçti. Özkök, oyunu kullanırken foto muhabirlerinin görüntü için bir süre beklemesini istemeleri üzerine "Bizi de politikacılara benzettiniz" dedi.
Özkök, oyunu kullandıktan sonra Okul Müdürü Garipoğlu tarafından uğurlandı. Orgeneral Özkök, Garipoğlu'nun, okulun tarihçesi hakkında bilgi vermesi üzerine, "Torunlarımı gönderirim" dedi.
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve eşi Nazmiye Demirel de 11.05'de Çankaya İlköğretim Okulu'na geldi. Okul müdürü Garipoğlu tarafından karşılanan Demirel ve eşi oylarını kullanacakları 1192 numaralı sandığa geçti. Demirel, oyunu sandığa atarken gazetecilerin birkaç defa fotoğraf almak için sağa sola dönmelerini istemeleri üzerine, "Ben 40 senedir atıyorum" dedi.
Demirel, Çankaya İlköğretim Okulu'ndan ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine, Türkiye'nin 12. yerel seçimi yaptığını bunun demokrasi için çok önemli olduğuna işaret etti. Vatandaşların kendi yörelerindeki yöneticilerini seçeceğini vurgulayan Demirel, "Demokrasi yörede başlar, hür ve serbest seçim demokrasinin ruhudur. Buraya gelene kadar sıkıntılar çektik ama Türkiye bunları aşmıştır. Vatandaşların beldede hemşehrilik, ülkede vatandaşlık hakkını kullanması gerekir. Seçileceklere başarılar diliyorum" diye konuştu.
Yeni Türkiye Partisi Genel Başkanı İsmail Cem ise saat 10.40'da Çankaya İlköğretim Okulu 1202 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek ve eşi Sevil Örnek de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün kullandığı 1184 numaralı sandıkta oy verdi.