Baykal Kıbrıs'ta 'tek ses' istedi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kıbrıs konusundaki söylemden rahatsız olan parti içi muhalefeti uyardı. Baykal'ın "Doğru yoldayız. Gereksiz tartışmalara meydan vermeyin" dediği öğrenildi.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kıbrıs konusundaki söylemden rahatsız olan parti içi muhalefeti uyardı. Baykal'ın "Doğru yoldayız. Gereksiz tartışmalara meydan vermeyin" dediği öğrenildi.
Baykal, yerel seçimlerde partisinin adaylarını belirlemek üzere önceki gün topladığı Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) Kıbrıs'la ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Baykal, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in, MHP lideri Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmeden sonra 'Kıbrıs konusunda MHP ile ortak görüşleri savunuyoruz' sözlerine muhalefet eden partilileri eleştirdi. Baykal, "Kıbrıs politikamız bellidir. Biz, Kıbrıs'ta iki ayrı toplum ve bu iki ayrı toplumun egemenliğine dayalı bir çözümden yanayız" dedi.
Kıbrıs'ın sınırlarının yeniden çizilmesine ve 40 bine yakın Rum'un Kuzey Kıbrıs'a yerleştirilmesine karşı olduklarını dile getiren Baykal, "CHP Kıbrıs'ta yıllardır bu politikaları bağımsız olarak savunmaktadır" diye konuştu. "Güney Kıbrıs'ın 1 Mayıs'ta AB'ye gireceği, bu durumda Kuzey Kıbrıs'ın ve Türkiye'nin zor durumda kalacağı" endişelerini de değerlendiren CHP lideri, şöyle devam etti:
"'1 Mayıs'ta Türkiye haklarından vazgeçmese ne olur? 2 Mayıs olur. 1 Mart'ta da '80 bin ABD Askeri Güneydoğu'ya yerleştirilmezse Türkiye çöker' diyorlardı. İsa'dan bu yana 2004 tane 1 Mayıs yaşadık. Bir tane daha yaşarsak bir şey olmaz."
CHP'nin AB idealini savunmaya devam ettiğini, ancak bunun Kıbrıs'la ilişkilendirilmesine karşı olduklarını söyleyen Baykal, partilileri,
"Kıbrıs konusunda parti olarak doğru yoldayız. Bu konuda kamuoyuna CHP içinde farklı görüşler olduğu yönünde izlenim verilmesi doğru değil" diye uyardı.