Baykal: Kimse eski defterleri açmasın

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Leyla Zana ve arkadaşlarının serbest bırakılmasının eski gerginlikleri tahrik etmemesi gerektiğini belirterek, "Herkes yaşananlardan gerekli dersi çıkarsın" uyarısında bulundu.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Leyla Zana ve arkadaşlarının serbest bırakılmasının eski gerginlikleri tahrik etmemesi gerektiğini belirterek, "Herkes yaşananlardan gerekli dersi çıkarsın" uyarısında bulundu. DİSK'e bağlı Emekli-Sen heyetini kabul eden Baykal, şöyle konuştu: "Tahliye kararı, Türkiye'ye yönelik uluslararası bekleyişler
açısından, Türkiye'de bir barış ortamının şekillenmesi açısından umut ederim yararlı olacaktır. Ama bu yan üründür, asıl mesele Türkiye'de yargının hukuki değerlendirmelerle böyle bir kararı almış olmasıdır. Türkiye çok güç dönemler, acılı olaylar yaşadı. Bu karar, o olaylarla ilgili bir tartışmayı tahrik etmemelidir. Artık herkesin yaşanan olaylardan gerekli dersi çıkararak, Türkiye'nin tekrar eski gerginliklere, çatışmalara sürüklenmemesi konusunda çok dikkatli olmasına gerek vardır. Bu kararın bir uyum, barış ve sevgi ortamının oluşmasına yardımcı olmasını dilerim."