Baykal: Kuma olmayız

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesinden önce CHP grubunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye tam
üyelik dışında hiçbir şeyi müzakere etmesinin mümkün olmadığını bir kez daha vurguladı.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesinden önce CHP grubunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye tam
üyelik dışında hiçbir şeyi müzakere etmesinin mümkün olmadığını bir kez daha vurguladı. Baykal, görüşlerini şöyle anlattı:
Reddedebilmeliyiz: 17 Aralık'ta ucu açık, tam üyelik dışında bir üyelik biçimi önerilmesi, Türkiye'ye yapılacak en büyük saygısızlıktır. Türkiye'ye hâlâ 'Elbette tam üye olacaksın' denilemiyorsa, Türkiye'nin bu güvensizlik içinde, uzun sürecek bu yolculuğa bu iktidarla çıkması akıl kârı bir iş olmaktan çıkar. Yolun başında 'Tam üyelik olmayabilir, bunu içine sindirerek gel' denilirse, Türkiye'nin 'Teşekkür ederim, Türkiye ile ilgili kararınızı alın, o zaman gelin, bakarız' diyebilmesi lazım.
Avrupa'nın kuması olmayız: Tam üyelik dışında Türkiye'nin bir şeyi müzakere etmesi mümkün değil. Bu, çok açık dile getirilmeli. Tam üyelik dışında bir teklif, ebedi nişanlılık teklifidir; 'İlişkiyi kuralım ama bunun nikâhla noktalanacağını garanti edemem'. Türkiye'nin Avrupa'ya büyük saygısı vardır ama hiçbir zaman kuması olmayı içine sindiremez.
Helsinki'de söz verildi: Helsinki'de Türkiye'ye diğer aday ülkelerle eşit koşullarda üyelik sözü verilmişti. Bu konuda gevşemeyi tarih, millet affetmez. Meclis'te üçte iki çoğunluğunuz da olsa, bu kararı hiçbir iktidar alıp taşıyamaz.