Baykal: Laikliği çevirmek istiyorlar

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'ya adaylık teklifi götürdükleri yolundaki haberleri yalanladı.

ANTALYA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'ya adaylık teklifi götürdükleri yolundaki haberleri yalanladı. Baykal, AKP'yi de "Laikliği çevirmeye çalışıyorlar" diye eleştirdi.
CHP lideri Deniz Baykal partisinin Antalya adayı Ertuğrul Dokuzoğlu, Muratpaşa ilçesi adayı Süleyman Evcilmen ve Konyaaltı ilçesi adayı Muhittin
Böcek ile birlikte dün Sera Otel'de gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
AKP'ye laiklik eleştirisi
Din devletini övdüğü gerekçesiyle Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in görevden alınması gerektiğini savunan Baykal, yine AKP'ye yüklenmeyi sürdürdü: "Türkiye'de laik düzeni çevirmeye kalkışıyorlar. 'Böyle bir niyetim yok, nereden çıkarıyorsunuz' diyorsanız, 20 tane örnek gösteririm."
Ali Müfit Gürtuna'ya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP aday olması için teklif götürülüp götürülmediği yolundaki sorulara ise şu yanıtı verdi:
"Bu tartışmaları zevkle izliyorum. Ne yaptığımızı, ne yapacağımızı kısa süre sonra göreceksiniz. Bunlarla telaşa kapılmanın, bunlara fazlaca önem vermenin hiç uygun olmadığı kanısındayım. CHP olarak biz ve hiçbir yetkili arkadaşım ne İstanbul, ne başka konularda bizi bağlayacak hiçbir girişim içinde olmadık. Bu spekülasyonları bazen adaylar, bazen başka çevreler ortaya atar. Bunlar tartışılır, tartışılmalı."