Baykal: Meslek lisesi kılıf

CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın imam-hatip konusunu artık zihninde netliğe kavuşturmasını istedi.

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın imam-hatip konusunu artık zihninde netliğe kavuşturmasını istedi. Baykal, dünkü grup toplantısında şu mesajları verdi:
Kafası karışık: Başbakan Erdoğan, bir süre önce iç barışı zorlayan ve tepki gördüğü için buzdolabına kaldırılan İHL konusunu yeniden gündeme getirdi. Meslek liseleri, İHL'lerin kod adı.
Başbakan, 'Kabahat benim değil, kabahat anneler, babalar sizin. Neden çıkmadınız meydanlara' diyor. Başbakan'a, Meclis'te üçte ikilik çoğunluğu yetmiyor, çıkarmak istediği kanun için sokaklarda birilerinin gösteri yapmasını istiyor. Sanki halkın istemediği hiçbir kanunu çıkarmıyor? Başbakan Erdoğan'ın kafası karışık, bu işi zihninde netleştirmeli ve artık bu defteri kapatmalı.
Taşın altından çıkan sevimli Bakan: Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi kararları sonucunda, AKP hükümetinin çıkardığı Vergi Affı Yasası'nın, sahte fatura kullananların tümünü yasal sorumluluktan kurtarmadığı ortaya çıktı. Sorumluluktan kurtarmayanların başında da Maliye Bakanı geliyor.
Sevimli Maliye Bakanımız bu taşın da altından çıktı. Şimdi yeni düzenlemeye ihtiyacı var. Plan ve Bütçe Komisyonu' nda bir önergeyle bu sağlanmış, af kapsamı genişletilmiş. Artık hayali ihracat meşru bir uğraş olacak. 'Bir kişiyi kurtaracağız' diye sistem allak bullak ediliyor.
Kızılay'a dikkat: AKP iktidarı döneminde partizanlık, yolsuzluk ve adam kayırma, Kızılay Genel Müdürlüğü'ne kadar uzandı. AKP iktidara gelir gelmez Kızılay'dan 100 kişi işten atıldı, yerlerine adamları atandı. Şimdi, bin kişiyi işten atmak için İçişleri Bakanlığı'na yazı yazıldı. Yeni genel müdür, 'hayali ihracat' sanığı. Kızılay'a yeni tüzük yazılması işi 15 bin dolara ihale edildi.
Af ile irticacı öğretim üyeleri: Son 10 yılda YÖK, bursla lisansüstü eğitim için yurtdışına 3 bin 698 öğrenci gönderdi. Bunlardan 2 bin 97'si dönerek öğretim üyesi olarak göreve başladı.
Bu öğrencilerin 31'i bölücülük, 60'ı irticai faaliyet, 405'i başarısızlıktan dolayı geri çağrıldı. Şimdi bir düzenlemeyle bu kişiler öğretim üyesi olarak atanacak ve bu konuda YÖK'ün herhangi bir tercih hakkı olmayacak.