Baykal muhaliflere kurultay resti çekti

Bülent Ecevit taktiği
CHP lideri Deniz Baykal, parti içindeki muhalefetin olağanüstü kurultay için yeterli imzaya ulaştıklarını açıklamasından sonra restini çekti. Baykal, 1979'da Bülent Ecevit'in yaptığı gibi, seçim yerine 'lider için güvenoylaması' gündemiyle 3 Temmuz'da olağanüstü kurultayı toplantıya çağırdı.
'Buyurun, yapıyorum'
Muhaliflerin tüzük değiştirme ve seçime gitme hesapları darbe yerken, kurultayın diğer gündemi şu oldu: 'Söz dinlemez hale gelen milletvekillerinin durumunu görüşmek.' Baykal, "Yapmayın diyorum, 'Yaparız' diyorlar. Buyurun, yapıyorum" diye konuştu.
İmza toplamaya devam
CHP Tüzüğü'ne göre olağanüstü kurultayda gündemi, çağrıyı yapanlar belirliyor ve değiştirilemiyor. Tek değişiklik olanağı, Baykal'ın güvenoyu için 1300 delegeden 651'inin oyunu alamamasıyla doğabilir. Baykal'ı hilecilikle suçlayan muhaliflerse, "Biz imza toplamaya devam ediyoruz" dedi.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, parti içi muhalefetin seçimli olağanüstü kurultay için yeterli imzaya ulaştıklarını açıklamaları üzerine karşı atağa geçti. Baykal'ın 'güvenoylaması' istemiyle kurultayı 3 Temmuz'da olağanüstü toplantıya çağırması muhaliflerin tüzüğü değiştirme ve ardından da seçim yaptırma hesaplarını tamamen altüst etti.
Baykal'ın hedefi
Kulislere göre Baykal, gündeme seçim maddesi koymayarak Genel Sekreter Önder Sav ve Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem gruplarının birbirleriyle hesaplaşmasının önüne geçmeyi ve kendinde birleşmelerini hedefledi. Ayrıca delegelerin önce tüzüğü değiştirip ardından seçim yaptırma hamlesini de engelledi. CHP tüzüğüne göre olağanüstü kurultayın gündemi isteyenlerce düzenleniyor ve değiştirilemiyor. CHP'de seçimli kurultay Baykal'ın güvenoyu alamaması durumunda söz konusu olabilecek. Delegelerin yarısından bir fazlasının oyu Baykal'ın güvenoyu almasına yetecek. Yani 651 oy, güvenoyu için yeterli olacak.
Karar nasıl alındı?
Baykal, geçen haftaki merkez yürütme kurulu (MYK) toplantısında muhalefete karşı sert tedbirler alınmasını isteyen üyelere, ay sonunda yapılacak Sosyalist Erternasyonal toplantısını beklemelerini önerdi ve bundan sonra harekete geçeceği sinyalini verdi.
MYK toplantısından sonra Kemal Derviş'in de kendisiyle birlikte hareket eden milletvekilleri üzerinden destek verdiği muhalifler 500 imza topladıklarını ve tüzük kurultayı için yeter sayıya ulaştıklarını iddia etti. Bu haberler yönetimi rahatsız etti.
İmzaların bu hafta sonuna kadar genel merkeze verilmesi ve Sosyalist Enternasyonal toplantısı beklenmeden tarih açıklaması gerekeceğini dikkate alan Baykal, hafta sonunda Genel Başkan Yardımcısı Esref Erdem, Genel Sekreter Önder Sav ve Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen'le birlikte taktik belirledi.
Toplantıda, muhalefetin imzaları beklenmeden harekete geçilmesi ve genel başkanın yetkisini kullanarak 3 Temmuz'da kurultayı toplantıya çağırması kararı alındı. Karar Grup Başkanvekili Kemal Anadol ile TBMM Başkanvekili Yılmaz Ateş'e iletildi.
Gündem değişmez
Parti tüzüğüne göre olağanüstü kurultayın ilan edilen gündeminin değiştirilmesinin mümkün olmadığını hesaplayan Baykal, muhalefetin talepleri arasında yer alan seçim ve tüzük değişikliğini de gündem dışına çıkardı.
Ecevit taktiği
Eski Genel Başkan Bülent Ecevit de 14 Ekim 1979'da beş ilde yapılan araseçimleri AP karşısında 5-0 kaybettikten sonra, önce başbakanlıktan istifa edip hükümetten çekilmiş, ardından da bir talep olmamasına karşın 3 Kasım'da olağanüstü kurultayı toplayarak güvenoyu istemişti. Deniz Baykal ile Ali Topuz'un karşı liste çıkardığı kurultay, Ecevit'in istediği gibi sonuçlanmıştı.