Baykal: Mutlu oluyorum

CHP lideri Deniz Baykal, muhalif hareket içinde yer alan bazı milletvekillerinin bu hareketten desteklerini çektiklerine ilişkin haberleri değerlendirirken, "Sorumlu arkadaşlarımız gerekli kararları alıyorlar.

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, muhalif hareket içinde yer alan bazı milletvekillerinin bu hareketten desteklerini çektiklerine ilişkin haberleri değerlendirirken, "Sorumlu arkadaşlarımız gerekli kararları alıyorlar. Ben de bundan büyük bir kıvanç ve mutluluk duyuyorum" diye konuştu.
Baykal, dünkü Parti Meclisi toplantısı öncesinde, 'CHP'nin İktidar Yürüyüşü Hareketi'ne imza veren yedi milletvekilinin bu hareketten ayrıldığı haberlerinden duyduğu memnuniyeti gizlemedi. Parti içi muhaliflere 'eve dönüş' yönünde çağrıda bulununup bulunmayacağına ilişkin bir soru üzerine, Baykal şöyle dedi:
"Herkes evinde duruyor. Kimsenin bir yere dönmesine gerek yok. Bazı arkadaşlarımız yapılan bir muhalefet çalışmasının partiye ciddi zarar verme noktasına geldiğini görerek bir değerlendirme yapmışlardır ve yeni bir anlayış içine girmişlerdir. Olması gereken budur. Yani Türkiye'nin bu ortamında halkın bu sıkıntıları yaşadığı bir dönemde iktidarın bu hali gözler önündeyken bizim CHP içinde anlamsız, yersiz, hicapsız bir tartışma içine sürüklenmemiz her bakımdan yanlıştır, sorumsuzluktur. Bu konuda alınan kararlar, yeni değerlendirmeler arkadaşlarımızın tamamen kendi özgür idareleriyle, kendi tercihleriyle yaptığı değerlendirmelerdir. Herkes sorumlu, iyi partili gibi davranmanın gereğini yerine getiriyor. Bundan şaşılacak hiçbir şey yok. Tartışmaların partimize zarar verdiğini gördüğümüz anda sorumlu arkadaşlarımız gerekli kararları alıyorlar. Ben de bu gelişmeden kıvanç duyuyorum, mutluluk duyuyorum."
'Benim çabam olmadı'
Baykal, bu konuda kendisinin bir çabası olup olmadığı yönündeki soruya ise, "Bir çabam olmadı. Bir genel başkan olarak beni arayan milletvekili arkadaşlarıma partinin meşru platformlarında yaptığım değerlendirmeleri aktardım" karşılığını verdi.
Baykal, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, YÖK Yasası'nı veto etmesiyle ilgili ise, "Hükümet, bir fırsat olarak değerlendirmeli ve bu yasayı dayatmaktan vazgeçmelidir" dedi. Baykal, yeni bir rejim va Anayasa tartışması çıkarılmamasını istedi. Dokunulmazlık konusundaki eleştirilerini
de sürdüren Deniz Baykal, TBMM gündemindeki dosyaların örtbas edildiğini, bu konuda Başbaka'nın ve hükümetin verdiği sözlerin tutulmadığını ifade etti ve hükümeti 'iki yüzlü ve tutarsız' davranmakla suçladı.