Baykal: Müzakereleri dondurun

CHP lideri, AB ülkelerinde Türkiye'yi tam üye olarak içine alma kararlılığı olmadığını olmadığını ifade ederek, müzakerelerin dondurulmasını önerdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Brüksel Zirvesi'nde AB ülkelerinde Türkiye'yi tam üye olarak içine alma kararlılığı olmadığını olmadığını ifade ederek, müzakerelerin dondurulmasını istedi. Baykal, "AB Türkiye'ye haksızlık yapmıştır. Bizim önerimiz bu konuda müzakerelerin dondurulmasıdır" dedi. Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın müzakerelerde istenilen sonucun alınamaması durumunda Türkiye'ye dönme kararını "olumlu" bulduğunu ifade etti.
Baykal, CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği ve Genel Sekreter Önder Sav ve dış politika kurmaylarının da katıldığı basın toplantısında, AB zirvesini değerlendirdi. AB'nin Türkiye'ye haksızlık yaptığını ifade eden Baykal, "Bizim önerimiz bu konuda müzakerelerin dondurulmasıdır. Öyle anlaşılıyor ki Türkiye, AB'yi tam üye olarak içine alma kararlılığını ilan etme durumunda değildir" diye konuştu. AB'nin de Türkiye'yi tam üyesi olarak öngörebilir bir noktada olmadığını ifade eden Baykal, "Güzergah, Türkiye'nin AB'nin tam üyesi haline dönüştürmeye elverişli değildir. Bu güzergahla oraya varılmaz, varılacak olsa o mücadele göze alınabilir. Ama üyelik müzakerelerinin başarısızlıkla sonuçlanması sadece bizim elimizde olan bir şey değildir" dedi. Baykal, Türkiye'nin tam üyelik dışında bir ilişkiyi kabul edeceğini bu aşamada ilan etmenin de doğru olmayacağını vurguladı.