Baykal, Nimet Baş'a rest çekti

Baykal, Nimet Baş'a rest çekti
Baykal, Nimet Baş'a rest çekti
"O cümleyi tutanaklardan bulup çıkar; çıkaramazsan karalama peşinde koştuğunuz kanıtlanmış olacak"

Radikal.com.tr - Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Başkanı Nimet Baş’ın, komisyonun sorularını yanıtlamayan CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’a gönderdiği 3 yazılı soruya cevap yine yazılı olarak geldi. Baş’ın sorduğu, “27 Nisan Muhtıra sürecinde Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünden ’Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasına Silahlı Kuvvetler kayıtsız kalmayacaktır’ demiştiniz. Nereden biliyordunuz?” sorusuna Baykal, “Meclis tutanaklarından derhal o cümleyi bulup çıkarın; çıkaramazsanız gerçeklerin değil insanları karalama peşinde koştuğunuz bir kez daha kanıtlanmış olacaktır” diyerek rest çekti.

Komisyon Başkanı Baş, 28 Şubat süreciyle ilgili davet edilen ancak Komisyonun sorularına yanıt vermeden 7 sayfalık açıklamasını okuyarak toplantıyı terk eden Deniz Baykal’a önceki gün bir mektup göndererek tepki göstermiş, mektupta Baykal’a 3 de yöneltmişti. Baykal da dün yazılı açıklamayla Baş’ın mektubuna ve sorularına yanıt verirken, Komisyon’un gerçekleri ortaya çıkarma değil “karalama” amaçlı hareket ettiği görüşünü yineledi. Baş’ın Baykal’a yönelttiği sorular ve

Baykal’ın yanıtları şöyle:

Soru 1: 28 Şubat sürecinde size Başbakan Yardımcılığı teklif edildi mi?

Cevap: Bilinmesi gerekir ki bir siyasi parti Genel Başkanına, Başbakan Yardımcılığı değil, ancak bir koalisyon ortaklığı önerilebilir. Gene bilindiği gibi 28 Şubat sürecinin iki aşaması vardır. Muhtıra öncesi ve muhtıra sonrası. Muhtıra öncesi dönemde Refahyol Hükümeti’nin kurulabilmesi için parti Genel Başkanları hakkında önce Yüce Divan soruşturmaları başlatılmış, sonra önerge verenler kendi önergelerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde reddetmişler ve siyasi tehdit ve şantajlarla hükümet pazarlıkları yapılmıştır. Bu ortamda Refahyol’u kuranlar önce önerge vererek yolsuzlukla suçladıktan sonra aynı kişiyi ‘bizimle beraber olan sütten çıkmış ak kaşık gibi olur’ diyerek bağırlarına basmışlardır. Bu siyasi ahlaki yozlaşma ve çürüme ortamının çeşitli aşamalarında CHP kendisine yapılan koalisyon önerilerinin tümünü derhal reddetmiştir. Muhtıra sonrası dönemde de CHP, dayatma ve zorlamalarla oluşturulan hükümetin bir parçası olmayı tereddütsüz reddetmiş, o hükümete karşı en etkili muhalefeti yapmıştır. CHP koalisyon önerilerini her iki dönemde de kesinlikle reddetmiştir.”

Soru 2: “Dönemin ‘kudretli’ paşalarıyla kamuoyundan gizli görüşmeleriniz oldu mu; mesela Antalya’da görüşmeler yaptınız mı?”

Cevap: “Ne Antalya da ne Türkiye ya da dünyanın herhangi bir yerinde kudretli ya da kudretsiz hiçbir paşa ile Deniz Baykal’ın hiçbir gizli görüşmesi olmamıştır.”

Soru 3: “27 Nisan Muhtıra sürecinde Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünden ’Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasına Silahlı Kuvvetler kayıtsız kalmayacaktır’ demiştiniz. Nereden biliyordunuz?”

“Malum maruf komisyon, Deniz Baykal’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünden söylediğini iddia ettiğiniz cümleyi Meclis tutanaklarından bulup çıkarmak imkan ve yetkisine sahiptir. Eğer bu imkan ve yetkiyi kullanmadan bu ithamı yaptı iseniz, şimdi derhal tutanaklardan o cümleyi bulup çıkarın. Eğer tutanaklardan o cümleyi bulup çıkaramazsanız Komisyon Başkanı olarak sizin, gerçeklerin değil insanları karalama, suçlama ve itham etmenin peşinde koştuğunuz bir kez daha kanıtlanmış olacaktır. Deniz Baykal hakkında malum ve maruf komisyonda da ortaya atılan dört iddianın da temelsiz çıkması, bu komisyonun hem yetki tecavüzü yapan hem de daha çalışmalarını bitirip bir rapor hazırlamadan, insanları boş iddialarla itham eden bir uygulama içinde olduğunu göstermiştir. Bu durum Deniz Baykal’ın bu malum ve maruf komisyon ile ilgili değerlendirmelerinin ne kadar haklı olduğunu bir kez daha ortaya çıkarmıştır.”