Baykal: Planlı saldırı

'Dürüstlüğe darbe'
MYK toplantısından önce konuşan CHP lideri Baykal, "CHP'ye saldırı kampanyası yürütülüyor" dedi. Aday belirlemede para alındığı iddialarını çok sert yanıtlayan Baykal, "Partimizin dürüstlüğü hakkında tereddüt yaratılmak isteniyor" diye konuştu.
Derviş'in raporu
Baykal, Derviş'in bayrak açtığı söylentisi için şöyle dedi: "Rahatsızlığı olsa bile bize karşı kampanyaya katılması düşünülemez." Derviş, önceki günkü raporda, "Atatürkçülük CHP tekelinde değil" eleştirisini yaptı.

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, yerel seçimler için belediye başkanları belirlenirken adaylardan para alındığı iddiaları için, "Dünyanın herhangi bir bankasında bir hesap çıkarsa gereğini yapmaya hazırım" dedi.
CHP MYK'nın dünkü toplantısından önce basın toplantısı düzenleyen Baykal, son günlerde CHP'ye yönelik bir saldırı kampanyası sürdürüldüğünü söyledi. Saldırıların son zamanlarda CHP'nin dürüstlüğü hakkında tereddüt yaratmaya dönük bir boyut kazandığını dile getiren CHP Genel Başkanı Baykal "Aklı başında hiç kimsenin ciddiye almayacağı ve sıradan bir şantaj olarak değerlendireceği iddialar manşetlere taşındı. Böyle bir açıklama yapmaktan dolayı büyük bir ıstırap duyuyorum" diye konuştu.
'Herkes araştırma yapsın'
Baykal, Pentagon Özel Planlar Bürosu'nun yayımladığı iddia edilen kâğıtta CHP'nin izlemeye alındığı ve ilgili mercilerin karar vermesi durumunda elde edilen bilgilerin kamuoyuna aktarılacağının ifade edildiğini anlatarak, şöyle konuştu: "Bu belgede kızımın İsviçre'deki banka hesabına 1,5 milyon dolar yatırıldığı öne sürülüyor. Adı geçen banka da dahil olmak üzere dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir bankasında benim, eşimin, kızımın, oğlumun şifreli ve şifresiz bir hesabı bulunması halinde bunun gereğini yapmaya hazırım. Bunun ispatlanması için yetkili mercilere her türlü yardımı ve izni noter kanalıyla vermeye hazırım."
Irak savaşı öncesinde ABD'nin yeni yöneticilerinin Pentagon'a bağlı olarak Özel Planlar Bürosu oluşturulduğunu, belgede adı geçen isimlerin burada çalıştıklarını anlatan Baykal, 'çamur atma dahil dezenformasyon yapan' bu büronun kapatılarak başka bir şeye dönüştürüldüğüne dikkat çekti.
Esrarlı mektup
28 Mart öncesinde, kendisine Ankara'dan postaya verilen bir mektup geldiğini belirten Baykal, şöyle konuştu: "Özel Kalem Müdürüm Nesrin Baytok seçim gezisindeyken telefonla ulaştı. Mektupta 'Sizinle ilgili bir belge buldum. Sizi ve siyasal yaşamınızı bitirecek bir belge. Hürriyet gazetesinin seri ilanlar bölümüne üç gün içinde 'satılık laterna' diye bir ilan verin. Oradaki telefon numarasıyla size ulaşacağız ve belgeleri size ileteceğiz' deniyordu. Bir ara düşündüm, 'Şimdi bu konuyu Emniyet'e bildirsem Hürriyet'e de bilgi versem ve bu ilan yayımlansa, bunu kimin gönderdiği saptansa...' Ancak seçime az bir süre kalmıştı. Olay istismar edilebilirdi. Laterna ilanını vermedik, bu olayı da medyanın da bizim gibi değerlendireceğini ve ciddiye almayacağını umuyordum."
Baykal iddiaları kimin ortaya attığı konusunda en ufak bir bilgisinin olmadığını da söyledi.