Baykal, Radikal'in 'etik mi?' sorusunu hukukçularına inceletiyor

Baykal, Radikal'in 'etik mi?' sorusunu hukukçularına inceletiyor
Baykal, Radikal'in 'etik mi?' sorusunu hukukçularına inceletiyor
Deniz Baykal, Radikal'in gündeme getirdiği "Baykal'ın seçim sürecini yönetmesi etik mi?" sorusunu yanıtladı. Baykal, hukukçularına sorduğunu ve kendisine bir rapor hazırlayacaklarını belirterek, "Ondan sonra fikrimi ifade edeceğim" dedi.

RADİKAL - Meclis Başkanı adaylığı çerçevesinde liderleri ziyaret eden Deniz Baykal, Ahmet Davutoğlu ile görüşmesi sonrası açıklamalarda bulundu.

Görüşmenin oldukça verimli geçtiğini belirten Baykal, "Karşılıklı görüşmemiz çok yararlı ve verimli geçti. Sayın Başbakan'a verdiği bilgiler için teşekkür ettim. Görüşmeye AK Parti 'nin adayı İsmet Yılmaz katılmadı. İkili bir görüşme oldu" dedi. 

Gazetecilerin, Radikal'de bugün yayınlanan "Baykal'ın seçim sürecini yönetmesi etik mi?" sorusunu sormaları üzerine Baykal, "Bu konuyu hukukçu arkadaşlarıma inceletiyorum. Bana bir rapor verecekler. Daha sonra anlayışımı ifade edeceğim" diye konuştu.

Baykal'ın en yaşlı üye sıfatıyla geçici Meclis Başkanı koltuğuna oturması ama aynı zamanda kendi yöneteceği başkanlık yarışında  aday olması, bu durumun seçim teamülleri ve seçim hukuku ruhuna uygun olup olmadığına dair etik bir tartışmayı gündeme getirdi.

Baykal da bu konudaki kararını hukukçularına danışarak vereceğini ifade etti.

Bu ilk kez oluyor: Baykal'ın süreci yönetmesi etik mi?


  http://www.radikal.com.tr/138634813863483

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kaosa doğru - bizeke

  Baykal bir taraftan kendi TBMM başkanlığı için kulis yaparken diğer taraftan da AKP ile CHP arasında kurulması düşünülen bir koalisyonun alt yapısıyla meşkul. AKP ile CHP arasında bir koalisyon nasıl kurulur? kurulursa nasıl yol alır? bu eşyanın tabiyatına aykırıdir.AKP 13 yıldır ülkeyi yönetti ve karşısında da toplam kendinden çok daha fazla oy alan bir partiler topluluğu oluşmasına neden oldu. Bunların başında CHP geliyor. Bu durumda AKP aleyhine verilen yasa teklifleri, meclis araştırmaları, konularında muhalefetin verdiği her teklifin CHP tarafından reddi mümkün değil. Çünkü muhalefet CHP nin seçim meydanlarında halka vedettiği konularda teklifleri meclise getirecek.CHP bu durumda AKP nin tarafında mı? yer alacak.Tabiiki bu mümkün değil.Bu nedenle kurulacak AKPCHP koalisyonunun ömrü çok kısa olacak. Ülke koalisyonlar krizine ve kaosuna girecek ve eğer AKPHDP koalisyonu tercih edilirse belki de en uzun ömürlü koalisyon bu olabilirdi. Bu olmadığı takdirde bitmeyen ve erken seçime doğru bir koalisyonlar krizine gideceğimiz mutlaktır. Borsada koalisyon kuruluyor diye hisse alanlar sununda çok büyük zararlar yazabilir. Siz ekranda boy gösteren adına uzman denen kişilere inanmayın. Söyledikleri doğru çıksa parayı koyacak yer bulamazlar.

  ETİK Mİ? SORUSUNUN CEVABI ''YASAL'' DEĞİLDİR.OLMAMALIDIR. - Sebodil

  RADİKAL '' etik midir'' diye sordu? ''Yasal mıdır? '' diye sormadı.... Soruyu anlayabilme becerilerimiz mi köreldi? Yoksa ben mi yanlış anlıyorum?

  saçmalık - ilgaz05

  Hukukçularına niye soruyormuş ki? Kendisine "hukuka uygun mu?" diye sorulmuyor; "etik mi?" diye soruluyor.