Baykal: Rahat mı battı?

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin, kamuoyunun nabzını ölçmek amacıyla başlattığı 'başkanlık sistemi' tartışmasına sert tepki gösterdi.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin, kamuoyunun nabzını ölçmek amacıyla başlattığı 'başkanlık sistemi' tartışmasına sert tepki gösterdi. Baykal, "Kafanın arkasında başka niyetler yoksa, ne sıkıntın var? Üçte ikilik çoğunlukla iktidardasın. Nedir meselen? Bu da hızlandırılmış tren uygulaması gibi olmasın" dedi.
Baykal, dün yaptığı yazılı açıklamada, şunları söyledi: "Durmuş, oturmuş, istikrarlı ve ciddi toplumlar her hafta sonunda rejim nasıl olsun diye tartışma açmazlar. Bir ülkenin rejimi eskidikçe, kullanıldıkça, oturdukça değer ve anlam kazanır. Böyle her sabah, yeniden bir şey keşfetmek kendisine güvenen, ciddi toplumların işi değildir. Başkanlık sistemi isteyenlere sormak lazım. Kafanın arkasında başka niyetler yoksa, ne sıkıntın var? Üçte ikilik çoğunlukla iktidardasın. Nedir meselen? 'Benim güvendiğim arkadaşlarım, vücut dilimden anlayan dostlarım da var. Daha önce kendileriyle belediyede beraber çalıştıklarım var. Şimdi Türkiye'yi, yargısıyla, yasamasıyla, yürütmesiyle, kadrolaşmasıyla her şeyiyle bize teslim edin, idare edelim...' O kadar kolay değil bu işler. Sil baştan anlayışına girdin mi, istikrar getireyim derken, Türkiye'yi asıl o zaman istikrarsızlığa sokarsın."
Tartışmanın, Türkiye-AB ilişkilerinin en önemli noktasında AKP yöneticileri ve bazı bakanlarca gündeme taşındığını, Başbakan Erdoğan'ın da destek verdiğini anımsatan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Durduğu yerden rahat batmış gibi, bu parlamenter rejim içindeki istikrar yok sayılacak, birileri kişisel hegemonyasını, etkinliğini daha da artırıversin diye bir anayasal düzenleme yapılacak, sonra bu düzenlemeyle Türkiye'nin uzun vadeli iktidara kavuştuğu zannedilecek. Böyle bir şey olamaz."