Baykal 'resti' çekti

Yerel seçim sonuçlarının parti içi tartışmaları alevlendirdiği CHP'de sular durulmuyor.

ANKARA - Yerel seçim sonuçlarının parti içi tartışmaları alevlendirdiği CHP'de sular durulmuyor. Parti yönetimi ilk firesini verirken Genel Başkanı Deniz Baykal, muhalefete rest çekti.
CHP Parti Meclisi 28 Mart seçimlerini değerlendirmek üzere dün toplandı. Muhaliflerle birlikte hareket eden İzmir Milletvekili Hakkı Akalın toplantı öncesinde 'örnek' olmasını dileyerek PM üyeliğinden istifa etti.
Baykal ise PM taplantısının sunuş konuşmasında istifa ederek olağanüstü kurultayı toplantıya çağırmasını isteyen muhalefete, "Partinin önünde gösteri yapan 69 kişiyi mi ciddiye alacağız yoksa CHP'ye oy veren 6 milyon kişiyi mi? Tüzük ortada sayıyı bulsunlar kurultayı toplasınlar" diyerek meydan okudu.
'Heyecanlı, coşkuluyum'
Görevinden ayrılmayı düşünmediğini söyleyen Baykal, "Ben buradayım bir yere gitmiyorum. Heyecanlıyım, coşkuluyum. CHP' yi kimlere rağmen olursa olsun iktidara taşıyacağım" dedi.
Baykal, 2000 yılında da CHP'ye karşı kampanya açıldığını ve gösterişli istifa törenleri düzenlediğini hatırlatarak, şunları söyledi: "Ama bu ayrılanlar bir kısmı sonradan bana geldi, 'Biz ettik sen etme pişmanız' diyerek milletvekili adayı olmak için yalvardı. Şimdi de bu arkadaşlarımız sonradan pişman olacakları davranışlara girmesinler.
Doğrudur seçimler tam anlamıyla başarı sayılmaz. Ama bir hezimet de değildir. Bazı arkadaşlarımız tahriklere kapılıyorlar. CHP önünde eylem yapanların içinde Kırıkkale Ülkü Ocakları İkinci Başkanı da vardı."
Hararetli konuşmalara sahne olan PM toplantısında İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü, "Bazı CHP'liler sosyal demokratların camiyle barışmasını istiyor. CHP camiyle dargınmış gibi" diye eleştirdi.