Baykal: Rumlara teşekkür etsinler

CHP lideri Baykal: "Hükümeti Irak'ta bir biz, bir ABD kurtardı. Kıbrıs'taki
tehlikeyi Rumlar engelledi, teşekkür etmeliler."

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, Türkiye'yi Kıbrıs'ta tehlikeli bir istikamete süreklemekten Rumların kurtardığını savunarak, "Hükümet Papadopulos ve Rumlara teşekkür etmelidir" dedi.
Baykal, partisince hazırlanan 'Konya Zümrüt Apartmanı' raporunun açıklanması için Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde düzenlenen toplantıdan ayrılırken Kıbrıs ile ilgili soruları yanıtladı. Baykal, "Başbakan Erdoğan, Kıbrıs konusunda gelinen noktanın Türk siyasi hayatında 50 yılın diplomasi başarısı olduğunu söyledi. Siz ne düşünüyorsunuz? " sorusunu yanıtlarken hükümetin son zamanlarda Türkiye'nin çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmasına yol açacak çok tehlikeli adımlar attığını ileri sürdü.
'Rumlar evet deseydi...'
Bunların birincisi olan Türkiye'yi Irak'taki bir askeri harekâtın parçası yapacak olan 1 Mart tezkeresini CHP'nin önlediğini belirten Baykal, hükümetin 7 Ekim'de Irak'a asker gönderme kararı aldığını, ancak bu kez de ABD'nin talebinden vazgeçerek Türkiye'yi kurtardığını söyledi. Baykal, hükümetin son olarak Türkiye'yi Kıbrıs'ta tehlikeli noktaya sürüklediğini savunarak şöyle dedi:
"Kıbrıs'ta çok olumsuz sonuçlar çıkaracak olan bir plan Rumların oyuyla uygulanamadı. Türkiye'yi Kıbrıs'ta bir tehlikeli istikamete sürüklenmekten kurtaran ne bu hükümettir, ne de diplomasi ekibimizin yaptığı çalışmadır, Rumların aldığı karardır. Papadopulos ve Rumlara teşekkür etmelidir hükümet. Onlar da 'Evet' demiş olsaydı bu planın sonucunu yaşayarak görecektik."
Baykal, Denktaş'ın istifa edip etmemesiyle ilgili soruları şöyle yanıtladı: "Sonucu, Denktaş politikasının iflası olarak görmüyorum. Kıbrıs'taki Türk toplumunun yapması gereken el ele vermektir, derlenip toparlanmaktır. Tarihin ve tesadüfün ortaya koyduğu şanşı en iyi şekilde değerlendirmektir."