Baykal: Sana dur denir

CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başlattığı kimlik tartışmasını dün de sürdürdü. Partisinin grup toplantısında Erdoğan'a yüklenen Baykal, şunları söyledi...

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başlattığı kimlik tartışmasını dün de sürdürdü. Partisinin grup toplantısında Erdoğan'a yüklenen Baykal, şunları söyledi:
"Başbakan'a, 'Hoş geldiniz' diyorum. Kendisini Türkiye'de görmekten mutluluk duyuyoruz. Gerçi Türkiye dışındayken açıklamaları, sanki Türkiye ortamında yaşıyormuş gibiydi. Yerli yersiz, gerekli gereksiz sürekli bir kimlik tartışması açtığına tanık oluyoruz. Başbakan'ın bir kimlik problemi mi var? Milletin böyle bir derdi yokken, böyle bir sorun varmış gibi gösteriyor. Bu konu Başbakan'da takıntı haline geldi.
'Arnavut söylemez'
Başbakan, sürekli 'tek millet' sözünü kullanıyor. Ben de bir kez daha soruyorum kendine: Bu tek millet, hangi millettir sayın Başbakan? O milletin adı varsa, bu milleti altkimlik olarak niye sayıyorsun? Her şeye altkimlik deyip Türklüğü de altkimlik olarak sayarsanız, orada sana dur denir.
Başbakan bilmeli, Türklük bir altkimlik değil. Arnavut devletinde Arnavutların yanı sıra Makedon, Türk, Yunan ve İtalyanlar var, ama Arnavut Başbakanı'na, Arnavutluğun bir altkimlik olduğunu söyletemezsiniz. Bulgaristan ve Yunanistan'da da.
'Şehit ailelerine bir sor'
Bir vatandaş ya da bir entelektüel bu konularda düşüncelerini söyleyebilir. Ama Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı böyle düşünüyorsa orada ciddi bir problem var demektir. Kısa süre önce beş erimiz şehit oldu. Sorun o askerlerin ailelerine, niçin şehit oldular diye. Türkiye bu kimlik ve birliğini koruyabilmek için yüzyıllardır, bu güç coğrafyada, dayanışma ve fedakârlıkla kendisini ayakta tutuyor. Bu tür yaklaşımların altında yatan ne?
Başbakan'ın anlayışına göre, İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy bir Arnavut. Peki Arnavut diye, bu milletin bağrından kopan o dizeleri yazan insanı, bu milletin parçası olmaktan mı çıkaracağız? İstiklal Marşı'mız Türk'le başlıyor Türk'le bitiyor. Mehmet Akif Ersoy Türk milletini içine sindirdi. Başbakan Erdoğan da bu milletin bir parçası olduğunu içine sindirecek. Başbakan bunları kabul edecek ve susup bekleyecek. Kafasındaki takıntıyı milletin gündemine taşımayacak. Sayın Başbakan unutsun bu sözleri ve milletin kimliğiyle oynamaktan vazgeçsin.
Başbakan, 'Biz Yugoslavya'ya benzemeyiz, onların arasında din bağı yoktu' diyor. Yugoslavya ve Irak farklı ülkeler, ama ikisi de parçalandı. Osmanlı Müslüman değil miydi? Yemen'de binlerce insanımız niçin öldü? Oradaki Müslümanlar halifeye rağmen İngilizlerin peşine takıldı. İmparatorlukken kimlik-millet diyerek parçalandık. Şimdi millet-kimlik diyerek parçalanmak isteniyor. Türkiye 30 bin evladını kaybetti. Dağdaki de ovadaki de Müslüman. Başbakan pusulasını şaşırdı.
'Atatürk kendine getirir'
Hayatı boyunca Atatürk'ü içine sindirememiş, tüm değerlerini, siyasetini, anlayışını Atatürk karşıtlığı eksenine oturtmuş birilerinin, günün birinde köşeye sıkıştığında 'Yetiş Atatürk' demesini görünce çok mutlu oluyorum.
Atatürk'ün büyüklüğü burada. Kendisine ah ederek yola çıkanları bile bir süre sonra kendine getiriyor. Başbakan kimlik ve din tartışmalarında bunaldı ve bize Atatürkçülük dersi vermeye kalktı. 'Nutuk'u falan okuyun' dedi.
Nutuk'u anladım da falan ne? Somut olarak Nutuk'ta 'Şu var' diyemiyor, Nutuk'a da iltica etti. Atatürk'ten yardım istemesi sevindirici. Ama Atatürk'ün öyle bir lafı yok. Atatürk'e referansı Nutuk'la sınırlı kalmamalı. 'Nutuk'u hatmetmeli, anlamalı. Başbakan'ı, Atatürk konusunda bazı yeni gelişmelere de ilgi göstermeli diye uyarıyorum."