Baykal Sarıgül'e çok sert

CHP lideri Deniz Baykal, Mustafa Sarıgül'ü 'rüşvetin belgesi'ni göstererek suçladı: "Mustafa Kemal'ın oturduğu bu koltukta adı rüşvetçiye çıkmış birisi olmayacak."

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında kendisine meydan okuyan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e yüklendi.
Sarıgül raporundan bazı örnekler verirken adını anmayan Baykal, şöyle konuştu: "Siz şu ana kadar hakkındaki iddialarla ilgili tek kelime söylediğini duydunuz mu? Hodri meydan deniliyor. Laf, laf, laf. Kardeşim ne yaptın, bir anlatıver görelim. Bu sükûtun bir anlamı var. Bu sükût bir itiraftır."
Sarıgül hakkındaki raporun gerekirse tamamını grupta okutacağını açıklayan Baykal, CHP'ye yönelik eleştirileri, Türkbank olayından sonra yaşanan gelişmelere benzeterek şunları söyledi:
"İçişleri müfettişlerinin raporlarında 300 bin dolarlık rüşvetle ilgili 'Bir para trafiği görünüyor ama bu para karşılığı verilen şeye ulaşamadık' ifadesi yer alıyor. Arkadaşlarımız, bir binanın kaçak yedi katına verilen ve müfettişlerin bulamadığı 'ruhsatı' elde etti. Rüşvetin belgesi olmaz ama biz belgeye ulaştık. Ancak hiçbir yetkili bizden bu belgeleri istemedi."
Baykal "İşte rüşvetin belgesi" dedi ve ruhsatın fotokopisini gösterdi. Baykal şöyle devam etti: "Cesareti varsa bunlar doğru değil desin. Mustafa Kemal'in koltuğunda yolsuzluklarının hesabını verememiş, adı rüşvetçiye çıkmış biri olmayacaktır" dedi. Baykal, Şişli'de 100 milyar dolarlık bir rant olduğunu ve burada yaşananların geçiştirilemeyeceğini söyledi.
İddialara anında yanıt
Baykal'a yazılı açıklamayla yanıt veren Sarıgül, "Ben ve yol arkadaşlarım, Atatürk'ün oturduğu o yüce koltukta rüşvetçilerin, çıkarcıların, halktan kopuk, tabanı olmayan beceriksiz siyasetçilerin oturmaması için 30 yıldır mücadele veriyoruz. Hakkımda açılan tek dava ve aleyhimde sonuçlanmış tek yargı kararı yok. Baykal kendisini savcı ve yargıç yerine koyarak infaz yapıyor" dedi.