Baykal: Silahla siyaset olmaz

Cezaevinden çıkan DEP milletvekilleri Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'den sonra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'la görüştü. Leyla Zana ve arkadaşlarına, "Eski milletvekili arkadaşlarım" diye seslenen Baykal, "Silah ve terörün bir siyaset yöntemi olarak kullanılmasını asla kabul edemeyiz" mesajı verdi

Cezaevinden çıkan DEP milletvekilleri Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'den sonra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'la görüştü. Leyla Zana ve arkadaşlarına, "Eski milletvekili arkadaşlarım" diye seslenen Baykal, "Silah ve terörün bir siyaset yöntemi olarak kullanılmasını asla kabul edemeyiz" mesajı verdi.
CHP lideri Baykal parti merkezinde Leyla Zana, Selim Sadak, Orhan Doğan ve Hatip Dicle'yi kabul etti. Baykal, kendilerini sağlıklı ve mutlu görmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Eski milletvekillerinin tahliye edilmelerinin büyük bir ilgi ve memnuniyetle karşılandığını dile getiren Baykal, "Umut ediyorum, bu gelişme Türkiye'de barış ve kardeşlik ortamının, sevgi ortamının oluşmasına katkı yapacaktır. Bunu diliyoruz, bunu bekliyoruz" diye konuştu. Baykal, bu gelişmenin Türkiye'de kardeşliğin kökleşmesine, çeşitli sorunların ve gerginliklerin ortadan kalkmasına yardımcı olmasını diledi ve şöyle devam etti:

Hepimizin görevi

"Bu doğrultuda katkı vermek görevi, hepimizin omuzlarındadır. İnanıyorum, değerli arkadaşlarım da bu doğrultuda üzerlerine düşeni yapacaklardır, yapmalıdırlar. Bundan sonra, Türkiye bu bekleyiş içerisindedir. Bizler de bu gelişmeyi söylediğim çerçeve içerisinde değerlendirerek, Türkiye'de geçmişte yaşanmış olan acıların bir daha yaşanmayacağı, gerginliklerin ve kutuplaşmaların tümüyle ortadan kalkacağı, sevgi ve kardeşlik ortamının hızla yaygınlaşacağı yeni döneme taşınması için iyi niyetle, dostlukla, sevgiyle bir fırsat olarak değerlendirmek istiyoruz."

Herkes tavır koysun

Baykal, Türkiye'de etnik ayrımcılığın siyasetin dışına itildiği, yeni bir dönemin başlaması gerektiğini ifade ederek, "Gözümüzü geçmişe değil, geleceğe yöneltmek istiyoruz" dedi.
Deniz Baykal, DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın Kongra - Gel'e yaptığı ateşkes çağrısıyla ilgili de, Türkiye'de tekrar silahlı çatışmaların yaygınlaşması, terörün tekrar ortaya çıkması ihtimalinin kabul edilemeyeceğini vurguladı. Yaşanabilecek bir gerginliğin insanları tekrar kutuplaşmaya iteceğini dile getiren Baykal, herkesin elindeki bütün imkanları kullanarak silahlı çatışma isteyen çevrelere tavır koymasını, bunu uygun görmediğini açıklamasını önemli saydığını anlattı. Baykal, "CHP olarak bu konudaki tavrımız çok açık. Biz, silahın ve terörün bir siyaset yöntemi olarak kullanılmasını kesinlikle kabul etmiyoruz" dedi.

'Muhteşem sakal'

Baykal, sözlerinin ardından Orhan Doğan'a dönerek, "Sakal da muhteşem olmuş" dedi. Hatip Dicle ise, "Yakışıyor değil mi?" sözleriyle Baykal'ın iltifatına katıldı. Deniz Baykal, basın mensuplarının çekim yapmaya devam etmeleri üzerine de, "10 yıl içerde geçirdi. Birkaç saati burada geçirmesinler" diyerek, görüşmenin bundan sonrasının basına kapalı olarak devam edeceğini ima etti. Dicle de, tahliye olduktan sonra basının kendilerini gözetim altına aldığını söyledi.