Baykal: Şizofrenler

CHP lideri Deniz Baykal, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in Cumhuriyet ve laiklikle ilgili görüşlerinin AKP'nin içinde bulunduğu şizofrenik yapıyı ortaya çıkardığını ifade ederek, "Türkiye Dinçer'i hazmedemez" dedi.

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in Cumhuriyet ve laiklikle ilgili görüşlerinin AKP'nin içinde bulunduğu şizofrenik yapıyı ortaya çıkardığını ifade ederek, "Türkiye Dinçer'i hazmedemez" dedi.
Baykal, dünkü grup toplantısında, 1995 yılında bir sempozyumda Cumhuriyet ve laiklik ilkelerinin yerini daha İslami bir yapıya bırakması gerektiğini dile getiren Müsteşar Dinçer'e ağır eleştiriler yöneltti. Dinçer'in düşüncelerini içeren makalenin ortaya çıkmasının ardından Türkiye'nin çalkalandığını öne süren Baykal, Erdoğan'ın olayı geçiştirmeye çalıştığını söyledi. Tayyip Erdoğan'ın Dinçer'i devletin röntgenini çeken Başbakanlık Müşteşarlığı görevine atadığına dikkat çeken Baykal, şunları söyledi:
"Bunu diyen kişiye sayın Başbakan, 'söylediklerini, yazdıklarını gel uygula' demiş. Sen bu kamu yönetimi reformunu hazırla demiş. Biz bunu söyleyince 'Ben Cumhuriyet çocuğuyum. Aklımı peynir ekmekle yemedim' diyor.
1923'-ten sonra doğmuş olmak Cumhuriyet'e bağlı olmak anlamına gelmez. Sen milleti kör, âlemi sersem mi zannediyorsun."
'Görevinden ayrılmalı'
AKP'nin Türkiye'yi sıkıntıya sokacak bir sürecin içine girdiğini öne süren Baykal, "O müşteşar orada kaldığı sürece artık AKP iktidarının, samimiyetle, takiye yapmadan, Anayasa'nın temel ilkelerini sahiplenerek işbaşında kaldığına kimseyi inandıramaz" diye konuştu.
Baykal, şöyle devam etti: "Bu konuda bir peşin suçlama içinde olmamaya çalıştım. Ama Başbakanlık Müşteşarı'nın ortaya koyduğu düşünceler artık çok açık bir biçimde AKP'nin şizofrenik yapısını ortaya koymuştur. Artık AKP hükümeti Dinçer'in etkisi altındadır. Başbakanlık Müsteşarı AKP iktidarını tanımlamıştır."
Dinçer 1992'de yaptığı bir konuşmada din devletine nasıl geçilmesi gerektiğinin ilkelerini anlatmıştı.