Baykal: Tezkere şart

CHP lideri, asker sevkıyatına ilişkin 'gizli' kararnamenin anayasal dayanağı olmadığını, Danıştay'dan dönebileceğini söyledi.

İncirlik'ten asker sevkıyatına ilişkin 'gizli' kararnamenin anayasal dayanağı olmadığını öne süren CHP lideri Deniz Baykal, hükümetin Meclis'e gelerek bu operasyon için bir tezkere çıkarması gerektiğini söyledi. Baykal, hukuki dayanağı olmayan sözkonusu kararnameyi Danıştay'ın iptal edebileceği uyarısında bulundu.
Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, İncirlik'ten ABD askerlerinin sevkıyatına ilişkin kararnamenin 23 Haziran 2003'te çıkarıldığını ancak dün kamuoyunun bilgisine sunulduğunu kaydetti. İncirlik'in Irak'taki ABD askerleri tarafından kullanılması için gizli bir kararname hazırlandığını ve Türk kamuoyunun bunu ABD gazetelerinden öğrendiğini dile getiren Baykal, "Hükümet hukuku, anayasal gerekleri dikkate almadan, üstelik gizli kapaklı, halkın dikkatinden kaçırarak, olup bitti içine girdi ve bunda da suçüstü yakalandı" diye konuştu.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, kararnamenin BM kararları doğrultusunda hazırlandığını dile getirdiğini anımsatan Baykal, Gül'ün söylediği gibi BM kararlarında asker rotasyonuna dair hiçbir durumun olmadığını kaydetti. Böyle bir kararnamenin anayasal dayanağı olmadığını iddia eden Baykal, "Anayasa gereği Türkiye'ye asker gelmesi veya asker gönderilmesine TBMM karar verir. Bu hüküm çok açık, net ve mutlaktır" dedi.
Baykal, hükümetin Meclis'e gelerek bu operasyon için bir tezkere çıkarması gerektiğine işaret ederken, hukuki dayanağı olmayan söz konusu kararnameyi Danıştay'ın iptal edebileceği uyarısında bulundu.
Meclis'in yetkilerinin gaspedilmesine seyirci kalamayacağını ortaya koyması gerektiğini de belirten Baykal, bu konunun sadece CHP'nin değil, TBMM Başkanı'nın da duyarlılığı ile ortaya konulması gerektiğini söyledi.

"AKP ACIMASIZCA KADROLAŞIYOR"

Baykal, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul müdürleri için yazılı sınavın kaldırılarak yerine mülakat konulmasına ilişkin yönetmeliğini de eleştirirken, bunun bakanlığı siyasileştirme amacının bir parçası olduğunu öne sürdü. Milli Eğitim'de önce merkez kadrolaşmasının tamamlandığını, şimdi yönetmelikle kadrolaşmanın okullara sıçradığını iddia eden Baykal, bunun AKP zihniyetinin kadrolaşma konusunda ne kadar acımasız olduğunu gösterdiğini belirtti.

'DİNÇER YASASI'NA BOYKOT

Baykal, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer tarafından hazırlanan ve "Ömer Dinçer Yasası" olarak adlandırdığı Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı'nın yarın komisyonlarda, daha sonra da Genel Kurul'da görüşüleceğini anımsattı. Bu görüşmelerin içinde CHP'nin yer almayacağını kaydeden Baykal, "Dinçer orada kaldığı sürece devletin temelleriyle ilgili onun hazırladığı yasaya CHP hiçbir şekilde katkı vermeyecektir" dedi.