Baykal: Tezkere şerefi bize yeter

CHP lideri Baykal, parti içinden ve dışından gelen "Muhalefet yapamıyor. Çekilmeli" sözlerine, "Sadece 1 Mart tezkeresini reddettirmenin şerefi bile bize yeter" yanıtını verdi.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

TRABZON/ARTVİN - Yerel seçim gezilerini dün de Trabzon ve Artvin'de sürdüren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, parti içi ve dışından gelen "Muhalefet yapamıyor, çekilmeli" tepkisine, "Sadece 1 Mart tezkeresini reddettirme şerefi, CHP milletvekilleri ve onların torunlarına yeter. Meclis'te CHP'nin bulunmasının ne demek olduğunu bu olayda herkes gördü" yanıtı verdi.
Baykal, seçimden sonra CHP'de lider değişimi bekleyenlere, "Seçimden sonra siyasette yeni bir dönem açılacak. Siyasette yeni gündemler bizi bekliyor" mesajı verdi. Türkiye'nin düşmeyen tek kalesi olduğunu belirttiği CHP'nin, 1 Mart tezkeresini reddettirdiği için medya ve iş çevrelerinin hedefi haline geldiğini savunan Baykal, "Bütün medya ve etkili çevreler üzerimize geliyor. Bizim düğmemize basamıyorlar, ipimizi çekemiyorlar. Türkiye savaşa girsin diye yazıp çizerek kampanya açtılar. CHP'ye saldırdılar. Ama hepsi boş" dedi.
AKP'yi tehlikeli bir dış politika izlemekle eleştiren Baykal, "Denktaş, görüşmelere iyi niyetle katıldı ancak bir kapı duvarla karşılaştı, 'Kıbrıs'ın cenaze törenine katılmam' deyip çekildi. Başbakan ise basından otosansür uygulamasını istiyor. Yani Kıbrıs işini sessizce halledelim, diyor. Gösterişli bir cenaze töreni istemiyor" dedi.